A csontritkulás a csonttömeg csökkenésével, valamint a csont mikroszerkezetének romlásával járó megbetegedés, aminek következtében gyakoriak a törések.
Az elsődleges megbetegedés a posztmenopauzális, valamint az öregedéssel járó oszteoporózis. Az ún. másodlagos csontritkulás különböző anyagcsere-megbetegedések, illetve hormonális zavarok következtében alakul ki.
Bár a csontritkulás sokkal gyakrabban fordul elő nőknél, nem elhanyagolható a megbetegedés férfiaknál sem: minden ötödik oszteoporózisban szenvedő beteg férfi, és csak tizedük részesül megfelelő terápiaban. Egy 2007 elején megjelent ausztrál tanulmány széles körben foglalkozott a témával. Bár az ún. "első csonttörés" általában később történik férfiaknál, mint nőknél, a második törés viszont hamarabb követi az elsőt férfiak esetében. A legsúlyosabb következményekkel a csigolya- illetve combnyaktörések járnak.
Férfiaknál ezek ritkábban fordulnak elő, ami elsősorban az eltérő csontfelépítésnek köszönhető, viszont gyakoriak az egyéb törések.
Férfiak esetében főként másodlagos csontritkulásról beszélhetünk. A betegség kialakulásának hátterében a leggyakrabban hipogonadizmus áll, ami azt jelenti, hogy nemihormon-, azaz tesztoszteron hiány alakul ki. A tesztoszteron szintjének csökkenése kevésbé követhető figyelemmel, mint a női ösztrogénszint csökkenés. Ha valóban kimutatható a tesztoszteron hiánya, androgén-szubsztiróciós terápiával jól kezelhető a betegség.
A csontritkulás nehezen ismerhető fel, nincsenek jellegzetes tünetei, derékfájás, súlyvesztés, púposodás utalhatnak rá, illetve röntgenfelvételeken látható elvaltozás. A férfiak esetében, mivel másodlagos betegség alakul ki gyakrabban, a kezelés is nehezebb, mint a nőknél. 60 év alatt elsősorban életmódbeli változtatásokat javasolnak, rendszeres testmozgás, megfelelő étrend dohányzásról való leszokás, nagyobb kálcium bevitel ajánlott. Fontos a "csontrabló" gyógyszerek kerülése, például az alumíniumtartalmú savkötők, antibiotikumok, bizonyos vérnyomáscsökkentők, izoniazid, antikoagulánsok csak megfelelő mérlegelést követően adhatók.
Ha már gyógyszeres kezelés szükséges, az nem egyszerű feladat, ugyanis kevés adat és tapasztalat áll az orvosok rendelkezésére. Néhány tanulmány szerint férfiaknál a biszfoszfonát származékokkal érhető el a legjobb eredmény.
Gräfe, K. A.: Osteoporose bei Männern - Außen hart, innen weich; www.pharmazeutische-zeitung. de,online (200 7-1 2)
RZS
Gyógyszerészet
(2007.05.29. 09:20)