Ebben az évben a Nemdohányzó Világnap a nőket, a fiatal lányokat helyezi a középpontba, és a dohányzás káros hatásaira és veszélyeire kívánja felhívni a figyelmet. Ebből az alkalomból a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) a többi orvostársasággal karöltve összefogást szervezett, és a dohányzással kapcsolatos szabályozások szigorítása mellett érvelt.
Mint ahogy azt dr. Tóth Kálmán, az MKT főtitkára hangsúlyozta, a dohányzás hatékonyabb visszaszorításával a szív- és érrendszeri megbetegedések, és az ezek következtében kialakuló halálozás nagymértékű csökkenése valósulhatna meg. Az együttműködésben aktív szerepet vállaló szervezetek úgy vélik, hogy az eddigieknél jóval szigorúbb, radikálisabb szabályozás életbe léptetése szükségeltetik a tényleges eredmény eléréséhez.
A társaságok szerint ehhez a pillanatnyilag érvényben lévő jogszabályokat az európai normák alapján kellene módosítani, és betiltani a dohányzást a munkahelyeken és a vendéglátó-ipari egységekben, illetve megszigorítani a dohánytermékek árusítását.
Hazánk a dohányzást tekintve dobogós helyen áll a világranglistán. A személyenkénti éves magyar cigarettafogyasztás duplája a világátlagnak, vagyis fejenként több mint háromezer szálat füstölünk el. Évente 30 ezer ember veszíti életét a dohányzással összefüggő betegségek következtében, és ez a halálesetek mintegy húsz százalékát teszi ki.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világon jelenleg évente csaknem 3 millió ember halála vezethető vissza e káros szenvedély ártalmaira. Ez a szám az elkövetkező 10-20 évben 10 millióra emelkedhet, ami azt jelenti, hogy a Földön 3 másodpercenként meghalhat valaki a dohányzás következtében.