Brüsszel/Strasbourg, 2007. május 28. (MTI/dpa) - Egyre kedveltebbek Európában a dohányzásmentes övezetek, még a dohányosok körében is.
Az Európai Unió lakosainak 88 százaléka helyesli a dohányzási tilalmat a munkahelyen, a pályaudvarokon és a repülőtereken, az üzletekben és más nyilvános helyeken - derült ki az unió országaiban legutóbb elvégzett felmérésből.
"A legtöbb dohányos is egyetért dohányzásmentes éttermek, irodák, stb. létesítésével" - jelentette ki Strasbourgban Markos Kyprianou, az EU egészségügyi biztosa. A részleges dohányzási tilalmat támogatók száma egy év alatt két százalékkal nőtt az unióban. Kyprianou szerint az arány még tovább nő majd, ha az emberek megismerik a dohányzásmentes helyek előnyeit.
Írországban, amely az uniós országok közül elsőnek vezette be a dohányzási tilalmat a kocsmákban és az éttermekben, ma már az állampolgárok 95 százaléka helyesli a tiltást. Olaszországban, ahol sok helyen szintén tilos dohányozni, a megkérdezettek 90 százaléka támogatja a dohányzás betiltását éttermekben. Németországban ez az arány csak 74 százalék.
Az EU egészségügyi biztosa segíteni akar a dohányosoknak abban, hogy leszokjanak szenvedélyükről. A tervek szerint e-mailen kapnak majd további ösztönző tanácsokat a május 31-i Dohányzásellenes Világnapon.
Az elmúlt 12 hónapban majdnem minden harmadik dohányos megpróbált leszokni a dohányzásról. Közülük azonban csak minden ötödik próbált szakértői segítséget igénybe venni, minden negyedik nikotinszűrőt, vagy ahhoz hasonló "segítséget" vett igénybe. Minden tíz dohányosból azonban hét nem bírta ki két hónapnál tovább - derült ki a mintegy 25 ezer uniós állampolgár bevonásával elvégzett felmérésből.
Sokak előtt még hosszú út áll: a görög dohányosok 12 százaléka naponta kettőnél több doboz cigarettát szív el, a német dohányosok 22, az osztrák dohányosok 36 százaléka naponta húsznál több cigarettát fogyaszt. Ausztriában emellett nagyon kevesen értenek egyet a dohányzási tilalmakkal.
Az Európai Unió egészségügyi biztosságának adatai szerint évente 650 ezer emberéletet követel a dohányfogyasztás az uniós országokban. Ehhez még hozzájön a passzív dohányosok köréből kikerülő 80 ezer halott.
(MTI-Panoráma)