A dohányzó tizenévesek többsége nem is emlékszik, miért gyújtott rá először, de arra emlékeznek, hogy a barátaik már dohányoztak - derül ki abból a vizsgálatból, amelyet a gödöllői Török Ignác Gimnáziumban elindított dohányzásmegelőzési program keretében végeztek.
Dr. Mucsi János tüdőgyógyász, a program koordinátora arra a megállapításra jutott több mint 3000 diák válasza alapján, hogy a végzősök harmada rendszeresen dohányzik, minden hatodik 17-18 éves pedig már kipróbált valamilyen drogot. A program részeként 37 osztály ezer diákja jelentkezett az EU-mintára megrendezett füstmentes osztályok versenyére, amelyben a fiatalok vállalták, hogy az osztály egyetlen tagja sem gyújt rá egyetlen cigarettára sem öt hónapig.
Egy másik felmérés szerint, amelyről dr. Molnár György, az Empátia Biomed Gyógycentrum vezetője számolt be, a 16 évesek 30 százaléka naponta elszív egy doboz cigarettát. A családtervezés előtt álló fiatalok figyelmét igyekeznek felhívni a dohányzás magzatkárosító hatására. A felvilágosító előadásokon kívül azt is vállalták, hogy minden magyar közép- és felsőoktatási intézményből az első 30 önként jelentkező diákot térítésmentesen kezelik biofizikai leszoktató módszerükkel. (www.empatia-biomed.hu) Ennél már csak az a jobb, ha egyáltalán rá sem szoknak a gyerekek a cigarettára.