A Massachusettsi Általános Kórház felmérése szerint azok a gyerekek, akiknek a szülei a lakásban dohányoznak, gyakrabban kapnak fülgyulladást és légzőszervi megbetegedéseket, ezért többet is hiányoznak az iskolából.
"A dohányzó szülőkkel élő 6-11 évesek iskolai hiányzásainak harmadáért-negyedéért a cigaretta a felelős" - mondta el Douglas Levy, a kutatás vezetője. A kutatók szerint az iskolások egyharmada él olyan családban, amelyben legalább az egyik szülő dohányzik, és az érintett 3-11 évesek felének vérében mutatható ki a nikotin hatása. A passzív dohányzás többek között légzőszervi betegségekhez és fülgyulladáshoz is vezethet.
A kórház kutatói a 2005-ös amerikai Nemzeti Egészségügyi Felmérés adatait elemezték. A 6-11 éves korosztályt vizsgálva arra tértek ki, hogy a családból hányan dohányoznak a lakásban, mennyit hiányoztak előző évben a gyerekek az iskolából, volt-e ezalatt három vagy több alkalommal fülgyulladásuk, az elmúlt két hétben átestek-e megfázáson vagy gyomor- és bélrendszeri megbetegedésen, illetve diagnosztizáltak-e náluk asztmát, és ha igen, hány rohamuk volt az utóbbi időben.
A kutatásban részt vevő 3087 gyermek 14 százaléka élt olyan környezetben, ahol valaki dohányzott, ez pedig az egész Egyesült Államokra kiterjesztve 2,6 millió gyereket jelent. Akinek egy szülője cigarettázott bent, átlagosan 1,06, akinek pedig legalább két családtagja, az 1,54 nappal hiányzott többet az iskolából, mint a füstmentes otthonban élők. Ahol az egyik szülő dohányzott, ott a mulasztások 24, ahol több, ott 34 százalékáért volt közvetetten a cigarettafüst a felelős a megfázásért vagy fülgyulladásért. Ugyanakkor a kutatók nem találtak összefüggést a gyomor- és bélrendszeri panaszok, az asztma és a dohányzás között - igaz, ez utóbbi azzal is magyarázható, hogy kevés gyerek asztmás, így nem nyújthattak megfelelő nagyságú mintát.
A tanulmány a Pediatrics című folyóiratban jelent meg.