Bangkok, 2007. július 2. (MTI/dpa/Reuters) - Tíz szál cigarettából legalább egy a feketepiacon kel el, a század végéig pedig egymilliárd ember halálát okozhatja a dohányzás, ha a kormányok nem tesznek meg mindent ellene - hangzott el az ENSZ Egészségügyi Világszervezet (WHO) Bangkokban tartott konferenciáján hétfőn.
"Minden második dohányos belehal a szenvedélyébe" - mondta Douglas Bettcher, a WHO Dohánymentes Világ elnevezésű kezdeményezésének vezetője. "Évente 4,5 millióan halnak meg így. Olyan ez, mintha óránként lezuhanna egy óriás-repülőgép."
Az esetek felét ráadásul a fejlődő országokban regisztrálják, ahol rohamosan terjed a dohányzás, különösen a tizenévesek körében. Ezért aztán a következő két évtizedben évi 8,3 millióra emelkedhet a halálos áldozatok száma, a század végére pedig az összesített szám elérheti az egymilliárdot - mondta el Bettcher a WHO bangkoki tanácskozásának nyitónapján.
2050-ig viszont 50 százalékkal lehetne csökkenteni a halálos áldozatok számát, ha a kormányok betartják a dohányzásellenes harc "szentháromságát"; azaz emelik a dohánytermékekre kivetett adót, illetve tiltják a reklámot és a nyílt színi füstölgést. Ezt az irányvonalat követi például a thaiföldi kormány is 1992 óta, aminek eredményeként a dohányosok arányát 30 százalékról 15 év alatt 18 százalékra sikerült leszorítani.
A száz ország több mint 300 dohányzásellenes szervezetét tömörítő Framework Convention Alliance (FAC) becslése szerint tavaly 600 milliárd szál csempészett vagy hamisított cigaretta kelt el világszerte. Ez a teljes forgalom 11 százaléka. "A feketepiacon olcsóbb a cigaretta, ami ösztönzi a fogyasztást, és a dohányzás így még több áldozatot szed" - mondta Luk Jossens, a FAC elnöke. Az érintett államok ráadásul összesen 40 milliárd dollár (7 380 milliárd forint) adóbevételtől esnek el így, tette hozzá a szakértő.
A egyhetes konferencián 147 ország képviselői vesznek részt. A várakozások szerint kötelező érvényű nemzetközi jogi dokumentumot fogadnak el a dohányreklámok tiltásáról a határokon átnyúló rendezvényeken - ilyen például a Forma 1 autóverseny sorozat -, és megegyezésre juthatnak a cigarettacsempészet szigorúbb büntetéséről is.
(MTI-Panoráma)