A stresszes munkahely és a sok túlóra legalább egy évvel előrehozza a menopauzát - állapították meg francia orvosok. A felsőfokú végzettség viszont évekkel megnyújtja a szülőképes kort.
Azt eddig is sejtették, hogy a sok túlóra és a stresszes munkahely, hatással van a nők termőképességére. Egy nemrégiben végzett kutatás derítette ki, hogy a terhesség idején végzett túlmunka jelentősen növeli a vetélés veszélyét.
A Versailles-i Egyetem kutatói 1500, az ötvenes éveiben járó nő egészségi állapotát és életmódját vizsgálták meg. Megállapították, hogy míg általában 52 éves korban kezdődik a klimax, a heti 48 óránál többet dolgozó, és a nagyon stresszes munkahellyel rendelkezőknél már 51 éves korukban.
A depressziós nők számára még komolyabb hatással van a sok munka, így nekik kétszer akkora az esélyük arra, hogy 52 éves koruk előtt legyenek klimaxosak.
A legkorábban, ötven éves korukban éri el a klimax azokat, akik napi tíz cigarettánál többet szívnak. A sok munka és a stressz a hormonszintre van hatással, míg a dohányzás a petesejtek számát csökkenti.
A klimax kezdetét genetikai okok is maghatározzák, nagyon sok nő ugyanis annyi idősen éri el ezt a kort, mint az anyja és a nővérei.