Elvonókúra helyett egy már forgalomban lévő, migrén elleni gyógyszer segíthet az alkoholbetegek gyógyításában - derült ki egy amerikai kutatásból. Problémát okozhat viszont, hogy a gyógyszernek kellemetlenek a mellékhatásai.
Az Egyesült Államokban forgalomban lévő, migrén elleni gyógyszer leginkább azoknak a kemény ivóknak adhat reményt, akik arra még hajlandóak, hogy orvosi segítséget kérjenek, de arra már nem, hogy bevonuljanak egy elvonókúrára.
A gyógyszer havi adagja 350 dollárba (62 ezer forintba) kerül, ehhez jönnek még az orvosi számlák.
Ennél nagyobb problémát okoz, hogy a gyógyszernek kellemetlenek a mellékhatásai: koncentrációs nehézséget, fülcsengést és viszketést okozhat minden ötödik betegnél. Emellett álmosságot és szédülést is okozhat egyeseknél.
A kutatást a gyógyszer gyártója rendelte meg, az eredményről a Journal of the American Medical Association című szaklap szerdai számában számoltak be.
Nem volt kötelező abbahagyni az ivást
A kutatók 371, jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztó beteget figyeltek meg 14 héten keresztül. A betegek felének folyamatosan növekvő adagban adták a gyógyszert, a másik felük placebót kapott.
Mindegyiküknek azt tanácsolták, hogy hagyja abba az ivást - de ez nem volt kötelező.
A vizsgálat kezdetekor a páciensek átlagosan napi 11 italt fogyasztottak - vagyis hat üveg sört vagy két üveg bort vagy fél liter töményet. A 14. hét végére a gyógyszert szedő 183 emberből 27-en - vagyis 15 százalék - már hét hete egyáltalán nem ivott alkoholt. A placebót szedett 188 emberből erre csupán hat ember volt képes - vagyis a páciensek 3 százaléka.
Leszokni napi egy üveg whiskey-ről
A gyógyszert szedők közül a többiek is jelentős mértékben csökkentették az elfogyasztott alkohol mennyiségét: az átlagfogyasztás napi hat ital lett - és ebbe beleszámít a 27 ember is, aki egyáltalán nem ivott. A másik csoportban az átlagfogyasztás napi hét italra csökkent.
"A kutatás eredménye azt jelenti, hogy az olyan ember is képes elvonókúra nélkül leszokni az alkoholról, aki naponta egy üveg whiskey-t megiszik" - összegezte Bankole Johnson, a Virginiai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője.
A kutatás ugyan 2004-2006 között tartott, hét amerikai városban, ám a gyógyszer hosszú távú hatását az alkoholfogyasztásra nem figyelték - így nincs arra bizonyíték, hogy a tabletta szedésének abbahagyása után az érintettek nem szoktak vissza az ivásra.
Egyedi jó példák
Pontosabban csak egyedi példák vannak - például a 44 éves Tom Wolfe asztalosé. A férfi saját bevallása szerint két évig maradt józan a gyógyszernek köszönhetően. Előtte pedig hosszú évekig ivott keményen, az állását is elvesztette emiatt.
A gyógyszer a dopamint - az agynak a kellemes érzésért, így minden függőségért - felelős neurotranszmitterét blokkolja. Bár a kutatásban részt nem vett szakértők nincsenek meggyőzve az adott gyógyszer hatékonyságáról, abban egyetértenek, hogy előbb-utóbb az alkoholizmusnak is lesz gyógyszeres kezelése.