Budapest, 2007. március 27. (MTI) - Bemutatták az Európai Ifjúsági Kiáltványt kedden Budapesten; a kiáltvány szerkesztésében mintegy 10 ezer európai fiatal vett részt az Európai Ifjúsági Fórum "Fiatalok a dohányfüstmentes életért" nevű projektjének keretében.
Lehotkai Ákos, a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) tagja a bemutató sajtótájékoztatón elmondta: a kiáltvány a HELP-kampány részeként készült el, azzal a céllal, hogy Európa-szerte dohányzással kapcsolatos konzultációkat szervezzen a fiataloknak.
A dokumentum lényegében a fiataloknak a dohányzásról alkotott gondolatainak összefoglalását, az ezen a területen elképzelt jogszabályi és politikai változtatásokat tartalmazza - tette hozzá.
A 2006 májusában az uniós tagállamok 200 képviselője által elfogadott kiáltvány javasolja, hogy készüljenek hosszabb távú stratégiák a dohányzás visszaszorítására a fiatalok bevonásával. Ugyanakkor szélesebb körű tájékoztatást és több, a témába vágó kutatást szorgalmaz, továbbá javasolja, hogy szorosabb legyen az együttműködés az európai ifjúsági szervezetek és a politikai döntéshozók között.
"Mindenkinek magának kell meghoznia azt a döntést, hogy mit akar a saját egészségével kezdeni, de másokat ezzel nem károsíthat" - utalt ezzel a mondattal Lehotkai Ákos a passzív dohányzás veszélyeire.
Szilágyi Tibor, orvos szakértő (HELP Alapítvány) a témához csatlakozva elmondta, hogy Magyarországon évente 2.300 ember válik a passzív dohányzás áldozatává, s közülük 1.100 olyan, aki sohasem dohányzott.
Hozzátette, itthon egyenlőre nem nagyon alkalmazzák azt az európai trendet, amely szerint teljes füstmentesség a kívánatos az iskolákban, a kórházakban, a munkahelyen, de a szórakozóhelyeken és az éttermekben is.
Mucsi János, tüdőgyógyász, a Gödöllői Dohányzás Megelőzési Program koordinátora kifejtette, hogy a helyi Török Ignác Gimnáziumban elvégzett kutatások szerint a fiatalokat leginkább a cigarettafüst bűze, a cigaretta drágasága, és - csak a legutolsó helyen - a dohányzás egészségkárosító hatásai tartja valamelyest a dohányzástól.
A tüdőgyógyász hozzátette: bár a gimnázium Gödöllő egyik legerősebb tanintézménye, mégis a végzősök harmada rendszeresen dohányzik, illetve minden hatodik 17-18 éves diák kipróbált már legalább egyszer valamilyen kábítószert.
A dohányzásellenes HELP-kampány 2005 tavaszán indult be, Markos Kyprianou biztos kezdeményezésére. A HELP 2008-ig mintegy 72 millió eurós összeggel rendelkezik, s televíziós reklámokkal, internetes honlapokkal főleg fiatalkorúakat és fiatal felnőtteket szándékoznak leszoktatni a dohányzásról.