A szakember szerint Magyarország a kábítószer-használók számát alapul véve a középmezőnybe tartozik. A drogot kipróbáló fiatalok aránya magasabb, a felnőttek száma e tekintetben elenyésző. Az intravénás drogokat, heroint, anfetamint használók számát nézve pedig mind európai, mind nemzetközi szinten nagyon alacsonyak a hazai adatok.
A drogfogyasztás - mint káros és veszélyes szenvedély - az érdeklődés középpontjában van mindenütt a világon, így nálunk is. Azt már kevésbé akarjuk tudomásul venni, hogy az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a játékszenvedély is kialakíthat függőséget.
Jelentést adott ki a kábítószerfüggőkről a Nemzeti Drog Fókuszpont a napokban. A szakemberek szerint ennek számait félreértelmezte a hazai sajtó. Topolánszky Ákos, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese szerint az európai és a hazai droghasználókról folyamatosan készítenek fölméréseket, de csak valamennyit alapul véve lehet pontos képet kialakítani. Különbséget kell tenni kipróbáló, droghasználó és kábítószerfüggő között. Az orvosi és bűnügyi esetek alapján készülő közvetett, illetve a személyes megkérdezéseket összegző közvetlen statisztikákat egyaránt figyelembe kell venni.
"A legutóbbi felmérés az orvosi kezelések száma alapján készült. Az intravénás drogokat használók tíz-tizenöt százalékát regisztrálják kezeléseken, ha növekszik a számuk, akkor az előrelépésnek számít, mert azt jelenti, hogy többen találkoztak szakemberekkel, ezzel pedig nőhet a gyógyultak aránya" - mondja Topolánszky Ákos.
A szakember szerint Magyarország a kábítószer-használók számát alapul véve a középmezőnybe tartozik. A drogot kipróbáló fiatalok aránya magasabb, a felnőttek száma e tekintetben elenyésző. Az intravénás drogokat, heroint, anfetamint használók számát nézve pedig mind európai, mind nemzetközi szinten nagyon alacsonyak a hazai adatok. Mint elmondta: a fővárost alapul véve, a fiatalok mintegy ötven százaléka kipróbálja a drogokat tizennyolc éves koráig, közülük viszont csak nagyon kevesen válnak problémás kábítószer-használóvá.
A problémás alkoholfogyasztók Magyarországon egymillióan vannak, míg a problémás droghasználók a becsült adatok szerint húsz-huszonnégyezren. Topolánszky elmondta, hogy a kilencvenes években a fiatalok körében tapasztalható, megnövekvő kábítószer-használati arány a 2000-es évek elejére visszaszorult, ez a prevenciónak és az ismeretek bővülésének egyaránt köszönhető. Azt viszont szomorúan konstatálta, hogy míg 2003-ban kétszáznyolcvanmillió forintot fordítottak állami prevencióra, ez az összeg az idén már csak százötvenmillió forint. A megelőzés eredményei rövid távon nem mérhetők, mivel csak hosszú évek múlva fejtik ki valódi társadalmi hatásukat.
Szenvedélytől többszörözve
A drog csak az egyik szegmense az ddikciónak. Paksi Borbála szociológus, viselkedés- és addiktológiai kutató értelmezése szerint a hazai kábítószerfüggők azért is kerülnek az érdeklődés középpontjába, mert a társadalom megbélyegzi őket. A kábítószer-használóké a legkevésbé elfogadott társadalmi csoport.
"Magyarországon tavaly készült először az Európai Unióban is alkalmazott, úgynevezett TBI-felmérés, amely teljes képet adhat a kábítószer-használók arányáról" - mondta Paksi Borbála.
A korábbi évek gyakorlatában a felmérések nem adtak teljesen tiszta képet, ugyanaz a droghasználó a szenvedélyéhez kötődő szokásai miatt a végösszegzésnél több helyen is szerepelhetett, és később ez úgy mutatkozott meg, mintha több emberről lenne szó. Droghasználatban véleménye szerint is az európai országok rangsorában a középmezőnyhöz tartozunk. 2005-ben tizennégy vizsgált ország között pedig az utolsó helyen végeztünk a drogfogyasztók számát alapul véve.
Az elfogadott alkohol
Paksi Borbála szerint az iszákos embereket itthon is elítélik, de az alkoholfogyasztás sokkal elfogadottabb, mint a kábítószer-használat. A kulturális gyökerekből és a társadalom differenciálatlan drogmegítéléséből következik, hogy a drogok kipróbálását nem, de az alkohol fogyasztását minden további nélkül támogatja a társadalom. Ennek ellenére az alkoholfüggők száma jóval magasabb.
A gyógymód már másik kérdés, a kényszerelvonó intézetek bezárása óta ugyanis a gyógyuláshoz az egyénnek is el kell ismernie betegségét, és csak vele együttműködve lehet megkezdeni a leszoktató terápiát. A droghasználók - ha összeütközésbe kerülnek a törvénnyel - választhatják az úgynevezett elterelést, ami leszoktató és felvilágosító kezelés is egyben.
Összevont felvilágosítás
Létezik viselkedési addikció is, ebbe a körbe tartozik egyebek között a játékszenvedély, a számítógépes (vagy egyéb) játékoktól való függés és az internetfüggőség. Külföldön külön kórházi osztályokon, speciális kezelésekkel foglalkoznak például az internetfüggőkkel. Paksi Borbála elmondta: Magyarországon az egészségtudatos és prevenciós tájékoztatásban együtt kezelik ezeket a problémákat a drog- és alkoholgondokkal. Itthon egyébként a viselkedési addikcióról még igen kevés felmérés készült.
(2007.11.29. 10:15)
MH - Magyar Hírlap