Ha a kormány valóban bevezeti a dohányzási tilalmat a nyilvános zárt helyeken, az üzletbezárásokhoz vezethet - állítja a vendéglátós ipartestület. A teljes szigort képviselné Brüsszelben Magyarország.
A kormány szándéka szerint betiltanák a nyilvános zárt helyeken a dohányzást, közölte a közelmúltban Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Magyarország ezt az álláspontot képviseli a brüsszeli EU-s egyeztetéseken. Az akciót bejelentése szerint támogatja a parlament szocialista frakciója is.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, pécsi étteremtulajdonos ellenben úgy véli, meglepő, hogy ebbe az irányba mozdul el a kormányzat. A jelenlegi szabályozást, amely előírja az elkülönítést, szűrőberendezéseket, természetesen lehet finomítani, ezt támogatják is, ám a teljes tiltás katasztrofális következményekkel járhat a vendéglátóiparra nézve. Az elnök friss példára hivatkozik: Írországban, ahol bevezették a kocsmai, éttermi füsttilalmat, 20 százalékkal visszaesett a forgalom, csaknem 900 üzlet bezárt, emiatt 2500-3000 ember vált munkanélkülivé. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint a dohányeladásban, azaz a fogyasztásban mindössze 1-2 százalékos visszaesés következett be, az is csak átmenetileg.
Háber Tamás azt is sérelmezi, hogy a kormányzat egyáltalán nem tárgyalt a szakmai szervezettel, noha lennének javaslataik. A jelenlegi, különböző légteres éttermi elosztás például összességében működik. Háber Tamás gyakorlati példával él: a gyermekesek általában a nem dohányzó részt keresik, ám ha a kicsik nélkül jönnek vissza, gyakran választják a másik termet. A szakmai szervezet elnöke szerint elég felnőtt a magyar lakosság, a választás lehetőségét kellene megadni neki. A különböző éttermek, kocsmák, sörözők már a bejáratnál tájékoztathatnák a vendéget: dohányzó vagy nemdohányzó-e az üzlet, elkülönítés vagy elszívásos rendszer működik. S ezután maga a vendég dönthetné el, bemegy vagy sem ilyen feltételek mellett.
Háber Tamás hangsúlyozta, maga nem dohányzik, mind a vendégeknek, mind a munkatársainak igyekszik egészséges körülményeket biztosítani. Az uniós elvárás másolása azonban nagyon nehéz helyzetbe sodorná az ágazatot. A vendégek ugyanis biztosan elmaradnának, ami gazdasági visszaeséshez vezet.
STOP