Felpörgött a dohánypiac Magyarországon, jó eséllyel megdől idén az éves forgalmi rekord - írja az Index a Világgazdaság cikke alapján. A dohánytermékek kiskereskedelmi forgalma júniusban meghaladta az 56,5 milliárd forintot, ezzel az idei második negyedévben az értékesítés elérte a 160 milliárd forintot, az első félévé pedig megközelítette a 280 milliárdot. A dohánytermékek piacát a fesztiválszezon is élénkíti, illetve a január 1-jén életbe lépett jövedékiadó-emelés miatt nőtt a dohányáruk kiskereskedelmi eladási ára.
A Nemzeti Dohánykereskedelmi (ND) Nonprofit Zrt. adatai szerint júniusban csaknem 693 millió szál cigarettát szívtak el a magyarok, vagyis percenként több mint 16 ezren gyújtottak rá. Ehhez jön még 471 tonna dohány és több mint 45 millió szál szivarka. Ezek az ijesztően magas adatok népegészségügyi szempontból is aggasztóak, hiszen a dohányosok nagy aránya jelentősen hozzájárul a rendkívül rossz halálozási statisztikákhoz Magyarországon.
A fiatal férfiak körében egyre népszerűbb
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) korábbi, 2016-ban publikált adatai szerint a magyarok közel egyharmada füstöl, a magyar nők negyede, míg a férfiak harmada dohányzik rendszeresen. A férfiak körében hosszabb távon ugyan némileg csökkent a dohányosok aránya, a nőknél azonban nem, sőt az utóbbi években valamelyest nőtt is. Az európai uniós negatív rangsorban a nők esetében a második, míg a halálozási rátát tekintve a negyedik helyet foglaljuk el. Legnagyobb mértékben azonban a fiatal férfiak között nőtt a dohányosok aránya.
Nem csoda, hogy kimagasló a magyarok körében a dohányzással összefüggő halálozási arány is: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számításai szerint a százezer lakosra jutó standard halálozási ráta (SDR) Magyarországon több mint kétszerese (411,5) az EU-tagországok átlagának (192,7). Nálunk csak Litvániában, Lettországban és Romániában rosszabb a helyzet.