Budapest, 2007. július 18. (MTI) - A Magyar Vendéglátók Ipartestülete azt javasolja, hogy ne vezessék be a dohányzás teljes tilalmát a magyarországi vendéglátóhelyeken.
Az érdekképviselet az MTI-nek eljuttatott közleményében rámutat: felmérése szerint Magyarországon a konvergenciaprogram következtében a vendéglátóipari ágazat versenyhelyzete nagy mértékben megromlott. Az üzletek március óta 28-34 százalékos forgalomcsökkenést jeleztek, költségeik folyamatosan növekednek. A dohányzás teljes tilalmának bevezetése pedig további forgalomcsökkenéshez vezetne.
Az ipartestület emlékeztet arra, hogy az Európai Bizottság "A dohányfüstmentes Európáért: Az Unió politikai lehetőségei" című Zöld Könyve sem a teljes tiltás elvét képviseli, az ajánlás a döntés jogát meghagyja a tagországnak.
Az ipartestület adatai szerint Magyarországon 55 ezer vendéglátó vállalkozás működik. A kiélezett versenyhelyzetben különösen nagy szükség van a társadalmi konszenzuson nyugvó szabályozásra.
A vendéglátók érdekképviselete szerint a törvények betartása mellett az üzleten kívüli tájékoztatásra kell a hangsúlyt helyezni. A bejáratnál jelezni kellene, hogy az üzlet egész területe nem dohányzó, vagy dohányzó, illetve füstszűrő berendezéssel van felszerelve. A vállalkozás akár mind a három lehetőséget is választhatná, és ezzel a vendégnek megadná az üzletválasztás jogát.