A kórházak abban érdekeltek, hogy depressziósnak jelentsék az itallal küszködőket.
Miközben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tíz év alatt a felére csökkent az alkoholbetegek száma Magyarországon, a szakemberek szerint számuk nem változott az utóbbi esztendőkben, sőt az alkohol egyre nagyobb problémát jelent: a háziorvosok utóbbi öt évet felölelő vizsgálatai szerint a 30-59 éves férfiak haláleseteinek mintegy 60 százaléka összefüggésbe hozható a túlzott alkoholfogyasztással.
A végzetes kimenetelű májzsugorodás a világon sehol sem olyan gyakori, Magyarországon. Az utóbbi húsz évben e halálok gyakorisága ötszörösére nőtt, s a férfiak néhány produktív korcsoportjában mára ez lett a vezető halálok.
Az alkoholisták depressziósként való nyilvántartásának egyszerű oka van: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) húsz százalékkal több "pontot" ad depresszióért, mint alkoholizmusért. E pontok alapján számolják ki, mennyi pénzt kap az egészségbiztosítási pénztártól az adott intézmény. Érthető tehát a besorolás az anyagi gondokkal küszködő intézmények szempontjából. Hogy ez így lehet, igazolja a statisztikai hivatal jelentése, miszerint tíz év alatt négyszázezerrel nőtt a pszichiátriai betegek száma.
Funk Sándor, a Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályának és kijózanító állomásának vezetője szerint ma hatvanezer alkoholbeteg jár kezelésre, a valódi alkoholbetegek száma ennek a tízszerese, hatszázezer, míg körülbelül hatmillión isznak néha vagy rendszeresen.