Letüdőzött milliárdok (2)

A dohányzás betegség: 30-60 százalékban genetikai eredetű, a szenvedély fenntartásában a nikotin metabolizmusát és a dopaminerg jutalmazó rendszert szabályozó, illetve a neurotranszmitterek receptorait kódoló géneknek van szerepük. A magasabb élmény- és újdonságkeresés, valamint a szorongásos zavarok is befolyásolhatják a rászokást.

Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a dohánytermékekből származó állami bevételek magasabbak, mint a dohányzás okozta egészségügyi kiadások és gazdasági károk. Ez mára megdőlt. Egy orvosi hetilapban megjelent cikk összegzése szerint 2004-ben a magyarországi nemzeti össztermék 1,7 százalékos (350 milliárd forint) kiesését okozta a dohányzás. Miközben a dohánytermékek adójából 260 milliárd forint folyt be az államkasszába.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapjának nyitóközleménye arról értesít, hogy a dohányzás jelenleg a második leggyakoribb halálok a világon. Minden tizedik felnőtt (évente ötmillió ember) emiatt hal meg. Ha a dohányzási világjárvány így folytatódik, 2020-ban évente 10 millió lesz az áldozatok száma. A WHO azt jósolja: minden második dohányos azért fog meghalni, mert dohányzik. Az 1,3 milliárd dohányosból 650 millióra vár ez a sors (az indiai bételrágást is közéjük sorolják). Ha valaminek lehet oka, az a dohányzás elleni harc. De ez sem tökéletes. Alig csökken a dohányosok száma világszerte.

Magyarországon az elmúlt két évtizedben folyamatos a dohányzás előretörése. 2000-ben a hazai népesség 30,2, 2003-ban 35,5 százaléka füstölt. A miniszteriális közlemények is rögzítik: eredménytelenek a fiatalokat célzó országos programok. A tizenévesek körében végzett felmérések azt mutatják, hogy a lányok majdhogynem ugyanolyan arányban szoktak rá a cigarettára, mint a fiúk. A 15 éves korosztály minden ötödik tagja dohányos, ez a 17 éveseknél eléri a 30 százalékot. Megnőtt a naponta dohányzó fiatalok aránya is. 1986-ban a 13 éves leányok mindössze egy százaléka dohányzott mindennap. Ugyanez 2002-ben már öt százalék volt.

A 2005 és 2010 között évenként nyolcszázalékos visszaszorítást célzó Dohányzásellenes nemzeti akcióterv készítői közlik: a 15 évesnél idősebb népességben csaknem minden harmadik ember dohányzik. A prognózis szerint közülük 1,3 millió magyar a dohányzás kiváltotta betegségekben hal meg (a magyarországinál magasabb dohányzással összefüggő halálozást mutató országok között kizárólag volt szocialista országokat találunk).

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 1970-ben az évi cigarettafogyasztás egy főre számítva több mint kétezer szál volt. Magyarországon a kilencvenes évek végén 2900 szál/év/fő adatot is rögzítettek. Az EU-csatlakozás utáni évben, 2005-ben - föltehetően a riasztó feliratoknak köszönhetően - ez 1753 szálra csökkent.

Mindezt dr. Szilágyi Tibor, az Egészségünkért a XXI. században Alapítvány ügyvivője is pozitív fejleménynek nevezte. De megjegyezte, bánjunk óvatosan az adatokkal, mert a fiatalok általában letagadják, ha dohányoznak, a feketekereskedelem nagyságrendjét pedig becsülni sem lehet. - A dohányzás nem csak egészségügyi, politikai kérdés is - mondta a nemzetközi dohányzás elleni szakértő. - A nem dohányzók védelméről szóló törvényt 2005 decemberében módosították. A lakosság nagy része támogatta volna a szigorúbb fellépést, de a kampányoló pártok nem mertek szembemenni dohányos szavazóikkal.

Szilágyi Tibor szerint az éves inflációt meghaladó adóemelés lenne a megoldás. Ez már 2004-ben is bevált, akkor a középkorú nők között százból öten-hatan felhagytak szenvedélyükkel. A szakértő úgy véli, ha 2010-ig mindezt meg lehetne fejelni a közterületi és a munkahelyi tilalommal, előrelépés lenne.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra