A dohány nem csak akkor okoz rákot, ha elszívják; a bagózás és a tubákolás jelentősen megnöveli a torokrák kockázatát - figyelmeztetnek indiai tudósok. Az országban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a dohány élvezete, és ez komolyan aggasztja az orvosokat.
Indiában különböző formájában rágják a dohányt: fogyasztanak pánt (vagyis bételfalatot), khaninit, gutkát (bételdió és dohány édes vagy sós ízesítéssel) és mawát. Egyre népszerűbb a tubák is, a dohány az orron vagy szájon keresztül szippantják fel.
A csennaji kutatók szerint azonban a dohány ebben a formájában is rákot okoz, a betegség elsősorban a torok hátsó részén, a gégében alakul ki. A kutatók Amir Szapkota vezetésével 1024 beteget vizsgáltak meg; valamennyien nyaki vagy a fej valamelyik üregében kialakult rákban szenvedtek. A kontrollcsoport 718 egészséges emberből állt.
A rák kockázatának növekedése egyértelműen kimutatható volt a dohányt élvezők körében. Ez a tény különösen azért aggasztó, mert a legtöbben - tévesen - azt hiszik, hogy a dohány, ha nem szívják, biztonságosabb és kevésbé ártalmas, mint a cigaretta.
A dohány élvezete ráadásul nem csak Indiában, hanem például Észak-Amerikában is terjed, elsősorban a fiatalok körében, így minél hamarabb el kell kezdeni a felvilágosító kampányt, hogy ez a rossz szokás éppen úgy rákot okozhat, mint a dohányzás.