A dohányzás káros hatásai ma már vitathatatlanok, azonban még nem ilyen egyértelmű, hogy milyen mértékben okozhatnak valóban károsodást a szervezetünkben. A legújabb kutatások ugyanakkor rávilágítottak arra, hogy a cigarettában nincs ártalmatlan mérték: már a napi egy szálat szívó, "alkalmi" dohányosok esetén is 50 százalékkal nő a szívbetegségek, 30 százalékkal pedig a stroke kialakulásának kockázata. Nem elég tehát, ha csökkentjük az elszívott cigaretták számát, bár a kutatók azt is igazolták, hogy a lépcsőzetesen leszokók később nagyobb arányban állnak le teljes egészében a dohányzással.
Nem a tüdőrák az egyetlen veszély
A cigaretta elsődleges veszélyeként a legtöbben a tüdőrákot jelölik meg, holott a dohányzáshoz köthető halálesetek 48 százaléka kardiovaszkuláris betegségek miatt következik be. Erről Magyarországon különösen fontos beszélni, amely a dohányosok tekintetében a negyedik legrosszabb helyen áll az EU országai között - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint csupán Görögországban, Bulgáriában és Lettországban füstölögnek többen. Különösen magas a dohányzó magyar nők aránya, amelynél csak a görögországi adatok rosszabbak.
Egy brit kutatócsoport összesen 141 dohányzással kapcsolatos felmérés adatait vetette össze, amiből kiderült: a napi 20 szál cigarettát fogyasztók között 100 főből hétnél következett be szívinfarktus vagy stroke . A betegség kialakulásának veszélye ugyanakkor nem egyenes arányban csökkent az elszívott cigaretták számával: a napi egy szálat elfüstölőknél 100 emberre még mindig három szívinfarktus jut.
Annak a férfinak, aki naponta egy szál cigarettát rendszeresen elszív, körülbelül 48 százalékkal nagyobb esélye van szívkoszorúér megbetegedésre, és a stroke kialakulásának is 25 százalékkal nő az esélye. Nők esetében még nagyobb a veszély: náluk a szívproblémák kialakulásának 57, a stroke-nak pedig 31 százalékkal nő a veszélye.
A kutatást végző Allan Hackshaw professzor az eredményekkel egy veszélyes trendre hívta fel a figyelmet: sokan ugyanis abban a tudatban szívják a cigarettát, hogy kismértékben nem okozhat semmilyen problémát. Jó hír viszont, hogy a dohányzással teljesen felhagyók esetében viszonylag rövid idő alatt lecsökken a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának esélye.
Forrás: BBC Health