Az alkohol közismerten butít - az absztinencia, a leszokás meg okosít! Azaz, amíg a szeszes italok lassan, de biztosan roncsolják az agyat, károsítják a szellemi funkciókat, addig az ivás tartós és sikeres felfüggesztése - részben - helyreállítja az idegi funkciókat, és a sikeres leszokást követően az agyszövet valamelyest regenerálódik.
Erre a következtetésre jutott Andreas Bartsch, a német Würzburgi Egyetem neuroradiológusa, aki a Brain nevű szaklapban közölte 15 sikeres elvonókúrán átesett önkéntes kísérleti alany ideggyógyászati leleteit. A (volt) alkoholistákat a terápia előtt és hat héttel később vizsgálták meg igen alaposan. Alig másfél hónappal az alkoholmegvonást követően az agytömeg térfogata átlagosan két százalékkal nőtt. Az agy fehérállományának fokozott regenerálódására utalt bizonyos anyagcseretermékek 10-20 százalékos felszaporodása. Pszichológiai tesztek szerint is jelentősen javult a koncentrálóképesség és az agy éberségi szintje.
Ez persze csak árnyalja azt a régóta ismert tézist, hogy az agysejtek száma életünk folyamán fokozatosan és megállíthatatlanul csökken. Mindenesetre az (alkohol)mérgezés megszűntével, úgy tűnik, magához tér az "absztinens" agy. Ezen is érdemes elgondolkodniuk azoknak, akik nem képesek megállítani életfontosságú szerveiknek, májuknak, ereiknek, idegrendszerüknek alkohollal való folytonos mérgezését.