Csak remélni lehet, hogy a Népegészségügyi Program átdolgozásakor nagyobb figyelmet kap majd az addiktológia.
Mint arról a Weborvoson már beszámoltunk, tavasszal kissé átdolgozzák, felfrissítik a félidejéhez érkezett tíz éves Népegészségügyi Programot . Kökény Mihály , az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke portálunk kérdésére decemberben elmondta: az átdolgozás eleme lesz az is, hogy a dohányzás mellett hangsúlyt kap a többi szenvedélybetegség elleni küzdelem is.
Csak remélni lehet, hogy ez azt jelenti, hogy megerősítést kap az addiktológia - mondta a hírt kommentálva a Weborvosnak Kassai-Farkas Ákos , Országos Addiktológiai Szakfelügyelő. Hozzátette: a szenvedélybetegségek, így az alkoholizmus elleni küzdelemben Magyarország az utóbbi időben nem sokat tett - ez azonban nem magyar sajátosság, hanem világjelenség. Nyilvánvaló, hogy az államnak komoly bevételei származnak az alkoholforgalmazásból és -gyártásból, ezért a Föld minden részén meggondolják a politikusok, hogy belenyúljanak-e egy ilyen darázsfészekbe.
Tovább azonban aligha halogatható az alkohol elleni fellépés, hiszen valamennyi szenvedélybetegség közül ez az, amiért a társadalom magasan a legnagyobb árat fizeti - jelentette ki Kassai-Farkas Ákos. Az Országos Addiktológiai Intézetben eddig is rendre minden évben elkészültek a stratégiák, ezek azonban a kellő támogatottság hiányában elsorvadtak. Márpedig erőnek kell lennie egy ilyen kezdeményezés mögött - véli a szakfelügyelő.
A Nyírő Gyula kórház főorvosa szerint az alkoholbetegségek okozta károk elleni küzdelem nem egyenlő az alkohol elleni küzdelemmel. "Tudomásul kell venni, hogy a kultúránk úgynevezett nedves kultúra, amelyben az alkoholfogyasztásnak történelmi gyökerei vannak. Nem arról van szó tehát, hogy ne igyunk, a cél az lenne, hogy ésszel fogyasszunk alkoholt."
Így a hatékony stratégiának az lenne az alapja, hogy több minisztérium részvételével egy tárcaközi bizottság koordinálja a működőképes felvilágosítást, prevenciót, gyógyászati, ellátási rendszert. A működőképes rendszerhez természetesen pénzre van szükség, azonban az alkoholból befolyó állami bevételek kis része is komoly segítséget jelentene. A szakfelügyelőnek azonban vannak kétségei, hiszen jelenleg is pénzt vonnak ki az egészségügyből, a szenvedélybetegségek elleni küzdelem pedig nem az a fajta harc, ahol hamar látványos eredményt lehetne elérni.
Az addiktológus szakma mindenesetre várja a Népegészségügyi Program felfrissítését, hiszen a küzdelem nem reménytelen. Kassai-Farkas Ákos az íreket hozza példának. "Ha őket rá lehetett venni, hogy a kocsmában ne gyújtsanak rá, akkor a magyarokat is meg lehet tanítani, hogy ésszel igyanak alkoholt".