A droghasználattal ellentétben a szintén súlyosan egészségkárosító szipuzást nem tiltja jogszabály.
A szerves oldószerrel önmagukat kábító fiatalok száma folyamatosan növekszik. Szipuzás miatt halt meg a héten egy tizennégy éves gyerek Baranyában, társát súlyos, életveszélyes állapotban szállították a mentők kórházba. A két komlói illetőségű kamasz öngyújtók feltöltésére alkalmas gázzal próbálta elkábítani magát.
Bár a közterületeken történő szipuzást semmilyen jogszabály sem szankcionálja, a problémára mégis érdemes odafigyelni, mert a többszörösen hátrányos helyzetben lévő gyerekek között - az országos adatok szerint - több mint húsz százalékkal nőtt e bódító szerféleség alkalmazása.
A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya addiktológus szakemberekkel közösen átfogó tájékoztatást készített, amelyben részletesen tárgyalja a hazánkban alkalmazott valamennyi drog fogyasztásának jellemzőit, azok egészségkárosító következményeit. A jó szándékú figyelemfelhívás elsősorban azoknak szól, akik még nem váltak drogbetegekké.
A szakmai anyag szerint a szipuzás az egészségre fokozottan veszélyes, mert az ilyenkor használt oldószerek, egyéb kémiai anyagok irreverzibilis szervi és idegrendszeri károsodást okozhatnak.
A szipuzás a háztartásokból jól ismert oldószerek, ragasztók, gázok inhalációjával zajlik. A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezt a fajta szenvedélyt általában "kinövik" a fiatalok, a szer rendszeres használata a halmozottan hátrányos, szegényebb rétegekre jellemző.
Az oldószerekkel történő önbódítás egyik leginkább elterjedt formája, amikor a nejlonzacskót töltik meg gázzal, ragasztóval, hígítóval vagy más vegyi anyaggal. A belélegzés megkezdésekor azonban könnyen bekövetkezhet eszméletvesztés, miközben a zacskó az orra, illetve a szájra tapad. Ebben az esetben a szipuzó egyszerűen megfullad.
Az addiktológusok általános véleménye szerint a belégzést követő hatás gyakorlatilag megegyezik az alkoholéval. A cél (kiütés) elérése azonban jóval gyorsabb, hiszen a mélyen inhalált vegyületek, gázok a tüdőből közvetlenül a véráramba kerülnek.
A szipuzók a szerek hatása alatt olyan dolgokat is észlelnek(hallucinálnak), amit a szermentes iskolatársak nem tapasztalnak. A szerhasználó rövid időre eufórikus, relaxált állapotba kerül. Azonnali baj akkor van - s vélhetően ez történt a héten elhunyt fiúval is -, hogy az oxigénhiány miatt a légzőrendszerben valamilyen mechanikus akadály (hányadék) keletkezik, ami fulladást okoz.
A tanulmány kitér arra is, hogy az eddigi kutatások szerint a szipuzás alatt bekövetkezett adrenalin növekedés rendszertelen szívműködést eredményez, de a szerhasználat növeli a tüdőrák, a máj-, vesebetegség és nem utolsó sorban a maradandó agykárosodás kockázatát.
A baranyai ügyben a rendőrség eddigi adatai szerint nem történt jogszabályszegés. A szipuzást ugyanis nem tiltja a törvény.