Kaparó torok, köhögés, szemirritáció - csak néhány tünet, amely visszavezethető a passzív dohányzásra. Ez azonban kétszer olyan káros az egészségre, mint az aktív formája.
Bár azt régóta tudjuk, hogy a dohányzás nagyban károsítja a vérereket, gátolja az egészséges utód nemzését, és erősen rákkeltő hatású, a WHO jelentése most arra is rámutat, mi a helyzet a passzívan beszívott dohányfüsttel.
Évente 600 ezer ember hal meg világszerte a belélegzett cigarettafüsttől, és ennek legnagyobb része a gyerekeket érinti. A 15 évesnél fiatalabbakat krónikus köhögés, tüdőgyulladás gyötri, illetve nagyobb eséllyel alakul ki náluk asztma, a csecsemők körében pedig gyakoribb a bölcsőhalál a környezeti füst miatt.
"Egy átfogó dohányzás visszaszorítási politika elő fogja segíteni a dohányzás okozta rákos, szív- és érrendszeri, illetve egyéb nem fertőző betegségek csökkenését. Az embereknek azonban sokkal több kell annál, minthogy elmondjuk nekik újra és újra, hogy a dohányzás ártalmas. A jogalkotóknak is közbe kell lépniük, hogy valóban életbe lépjenek a Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményben aláírt vállalások" - mondta Dr. Douglas Bettcher, a WHO Dohányzásmentes Kezdeményezés programjának igazgatója.
Jó hír, hogy az utóbbi időben javuló tendenciát mutat a dohányzásról leszokók száma Magyarországon, ezen kívül kevesebb szülő gyújt rá otthon a gyermeke jelenlétében.
A dohányfüstöt belélegzők egészségét védi a BKV Zrt. február elején bevezetett intézkedése is, miszerint pénzbírsággal büntetik a megállókban cigarettázókat.