Három hónap után a leszokottak 71 százaléka nem gyújtott rá a vizsgált csoportban.
Ez persze nem tekinthető végleges eredménynek - mondta Urbán Róbert, az ELTE Személyiség és Egészségpszichológiai Tanszékének docense, aki a munkahelyi leszokást segítő programról beszélt az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) főigazgatójával tartott közös tájékoztatón. Urbán Róbert szerint az tekinthető leszokott dohányosnak, aki legalább egy éve nem gyújtott rá. Magyarországon a honvédségnél próbálták ki a programot, ilyen hosszú távú követésre még nem volt mód, azonban a nemzetközi tapasztalatok szerint a tréningen résztvevők 30-40 százaléka képes leszokni a dohányzásról, ami kiemelkedően jó eredmény.
A munkahelyi leszokást segítő program lényege, hogy a közös helyen dolgozók 15-20 fős csoportja egymást bátorítja a csoportfoglalkozásokon és azokon kívül is. A foglalkozások már azelőtt megkezdődnek, hogy eljönne a "függetlenség napja" (az első, cigaretta nélkül töltött nap) és persze vannak otthoni feladatok is. A tréningen résztvevőknek figyelniük kell magukat, azonban a leszokás nem lehetetlen, magyarázta Urbán Róbert, hiszen mivel a dohányzás tanult viselkedés, ezért a leszokás is tanulható.
A napokban 15 tréner végzett a tanfolyamon, és elsősorban a multinacionális nagyvállalatok érdeklődnek az általuk vezetett program iránt. Erről már Gábor Edina beszélt. Az OEFI főigazgatója kijelentette: hogy a tréning mennyibe kerül majd, egyelőre nem tudni, mert nem számolták még ki. A programban használnak technikai segédeszközöket is, amelyek természetesen pénzbe kerülnek, azonban a nemzetközi felmérések szerint a cégeknek mégis megéri a munkahelyi egészségfejlesztésbe fektetni, hiszen hatszoros a megtérülési ráta.
Az érdeklődő vállalatok egyébként az Országos Egészségfejlesztési Intézetnél tudakozódhatnak a program iránt.
2007-04-09 14:32
Forrás: Weborvos K.L.O.