Valóban kell a magzatvédő vitamin?

Hála az orvostudomány gyors fejlődésének, napjainkra kitolódott a kismamák életkora. Míg régen a nők 18-23 évesen szülték meg az első kisbabájukat, ma már nem számít öregnek egy 30-35 éves anyuka sem.

Igaz, harmincöt felett lényegesen több vizsgálat és nagyobb odafigyelés vár minden nőre, hisz mégiscsak "benne van már a korban", de az esetek többségében nem jár nehézséggel vagy komplikációval a terhesség.

A vizsgálatok nem kellemetlenek, maximum lelkileg megterhelők - azoknak, akik tudják, hogy mitől félhetnének. Az első gyermekes kismamák azonban általában még nem tudják, hogy a laboreredmények közül melyik jó, melyik ad fejcsóválásra okot, és melyik az, amelyet látva a nőgyógyász arca egészen biztosan elkomorodik.

Vajon min múlik a mama és a baba egészsége? Véd-e a magzatvédő vitamin? Egészen biztosan jók lesznek a laboreredményeink, ha már a fogantatás előtt 2-3 hónappal szorgosan magunkba tömjük a folsavval és vassal telenyomott multivitaminokat?

Harminchárom éves nő vagyok. A vőlegényemmel, azaz a leendő férjemmel nyáron, az esküvőnk után szeretnénk "nekilátni" kis családunk bővítésének. Az elmúlt évek során igyekeztünk mindent megteremteni, amire a kisbabánknak szüksége lehet: biztos háttér, egészséges környezet, kiegyensúlyozott légkör, harmonikus otthon. Leszoktunk a dohányzásról, méregtelenítő kúrákon vettünk részt, életmódot váltottunk. Bár lényegesen több időt, energiát és pénzt emészt fel, rákaptunk az egészséges ételekre: teljes kiőrlésű lisztet, barnacukrot és olívaolajat használunk, kerüljük a színezékekkel és mesterséges ízfokozókkal telenyomott élelmiszereket, rengeteg nyers zöldséget és gyümölcsöt, sovány húsokat valamint ásványvizet és gyógyteákat fogyasztunk.

Mindez azonban úgy tűnik, nem elég. Legalábbis a reklámok, plakátok és az újságcikkek szerint, amelyek azt harsogják, hogy minden a magzatvédő vitamin szedésén áll vagy bukik. Ha szedem 2-3 hónappal a tervezett fogantatás előtt, majd végig, a terhesség 40 hete alatt (de legalább félidőig), valószínűleg megvédem a magzatunkat számtalan olyan gyermekbetegségtől, amelyet e nélkül nagy valószínűséggel elkapna. Ha nem szedem, hát magamra vessek.

A felelősség teljes súlya tehát rám száll. Kell-e a magzatvédő vitamin? A nőgyógyászom, a háziorvosom, a természetgyógyászom, a patikusom és sok barátnőm is ellenzi, mégis sokan vannak az ellenkező oldalon is. A tabletta-ellenesek azt mondják, rettenetesen elhízok, és 10 helyett 20 kilót kell majd cipelnem magamon, ha beszedem. A túlsúly csak árt a babának, nem beszélve arról, hogy a szülést is megnehezíti. No és egészen biztosan óriásbabánk lesz tőle, minimum 5 kilós, így a gátmetszés sem lesz leányálom. A másik oldalon pedig a baba-mama szaklapok és a kismamák egy csoportja áll. Felelőtlen vagy, ha nem veszed be. Önző anya, aki nem gondol a leendő gyermekére. Mit gondolsz, a napi táplálékbeviteled fedezi azt a sok vitamint és nyomelemet, amire a magzatnak szüksége van?

Én meg csak állok, egyik lábamról a másikra, és nem tudom, hogy mi tévő legyek. Mondatok visszhangoznak a fejemben.- A maga édesanyja mit szedett 30 évvel ezelőtt? - hallom a nőgyógyászom mély baritonját.- Semmit - válaszolom tétován.- Nalátja! Magának sincs szüksége semmire. Csak kiegyensúlyozott életvitelre!

"A kisbabám nyílt gerinccel született. Egy napig élt." A szavak valósággal beleégtek a lelkembe, pedig e sorok íróját nem is ismerem. Az interneten találtam egy vitafórumon, amelyen kismamák és leendő édesanyák vitatkoztak a magzatvédő vitaminról.

Pro és kontra véleményekkel tele a világ. Szívem szerint az orvosom és az édesanyám véleményére hallgatnék, akik azt mondják, a magzatvédő vitamin nem más, mint gyógyszerbiznisz. Pénz, pénz és pénz. Nincs szükségem rá. Vagy mégis? A leendő babánk egészsége mindennél többet ér, és ártani talán nem árthatok neki azzal, hogy vitaminokkal tömöm tele magam. Maximum gazdagítom a gógyszermágnások bukszáját.

Valami azonban mégis visszatart. Ősi női ösztön? Bizonytalanság? Nem tudom. Az idő azonban egyre fogy, az esküvő, s ezzel a baba fogantatásának ideje is közeleg. Időnként lelkiismeret-furdalásom van. Aztán felülkerekedik bennem a józan ész, amely azt súgja, hogy minden rendben lesz. Élj úgy, ahogy jónak látod!

De ki mondja meg az igazat? AS Network

x

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Éjszaka egyre több helyen lehet számítani pára, köd, illetve rétegfelhőzet képződésére, ezzel párhuzamosan egyre kisebb területen marad derült az ég. Hajnalban északnyugat felől egy hidegfront érkezik, amellyel fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Csapadék nem valószínű, legfeljebb szitálás fordulhat elő. A hajnalig gyenge délnyugati szél egyre inkább északnyugatira fordul és az Észak-Dunántúlon, valamint a főváros térségében megélénkül, helyenként erős lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 11 fok között várható, de a szélvédett tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra