A vendéglátósok nemzetközi példákra hivatkozva állítják: forgalmuk drasztikusan, a dohányosok száma viszont alig csökkenne, ha betiltanák a dohányzást a nyilvános helyeken.
Elsötétült tegnap este a fővárosi Liszt Ferenc tér: egy időre leoltották a villanyokat a vendéglátóhelyeken, tiltakozásul Horváth Ágnes egészségügyi miniszter bejelentése ellen, miszerint Magyarországon akár már 2009-től is betiltanák a dohányzást a nyilvános, zárt helyeken, csatlakozva a brüszszeli bizottság Dohányfüst-mentes Európáért Zöld Könyvéhez. A vendéglátósok szerint negyven százalékkal eshet vissza a forgalmuk, miközben a dohányosok kiszorításával nem csökkenne a füstölés, csak a fogyasztás terelődne át a háztartásokba. Ezt a kijelentést ír dohány- és vendéglátó ipari szakemberek is megerősítették. Írországban tíz-húsz százalékkal esett vissza a vendéglátóegységek forgalma a szigorítást követően.
Szilágyi Tibor, a Magyar Dohányzásellenes Koalíció képviselője viszont úgy látja: nincs ok az aggodalomra, az Eurobarometer felmérése szerint a magyarok 58 százaléka határozottan, további 24 százaléka pedig inkább támogatná a dohányzás teljes tilalmát valamennyi szórakozóhelyen, munkahelyen és közintézményben.
Évente 28 ezer ember hal meg Magyarországon az orvosok által a dohányzással összefüggésbe hozott betegségekben. Összességében minden harmadik felnőtt cigarettázik, de hasonló az arány a 18. évüket még be nem töltött fiatalok körében is. A Gallup Intézet és az Országos Dohányfüst-mentes Egyesület (ODE) legújabb, áprilisban készült jelentése szerint a nők negyede, míg a férfiak 42 százaléka füstöl rendszeresen. Négy megkérdezettből hárman úgy gondolják: senkit nem kellene kitenni a passzív dohányzás ártalmainak.
A Philip Morris Magyarország támogatja a dohányzás szabályozását. Dávid Péter szóvivő szerint bizonyos esetekben a teljes tiltást is elfogadják.