Alig 14 fok a júliusi szombat délutánon, zuhogó esővel, csontig hatoló erős széllel súlyosbítva - Hamburgban, a Live Earth koncertsorozat németországi helyszínén a 35 ezer fős publikum a saját bőrén érezhette a klímaváltozás hatásait.
Berlin
A klímára azért nemcsak panaszkodni lehet. Ízlése, méghozzá nem akármilyen van, hiszen a nemzetközi pop- és rockzene krémje lépett fel július 7-én azon a 24 órás és hat kontinenst átívelő koncertmaratonon, amelyen olyan nevek énekeltek az ökológia védelmében, mint Madonna, Shakira, a Red Hot Chili Peppers, a Duran Duran , a Metallica, Bon Jovi vagy a The Police .
Az Afrika megsegítésére szervezett Live Aid jótékonysági koncertek is világra szóló médiaeseménynek számítottak, az Al Gore volt amerikai alelnök nevével fémjelzett Live Earth azonban globális "zöld" rockfesztivállá tette 2007. július 7-ét. A "07. 07. 07." néven is emlegetett eseménysorozat minden rekordot megdöntött: a kilenc koncerten 150 előadó és banda lépett fel, s a zene - a televíziós és rádióközvetítéseknek, valamint az internetnek köszönhetően - több mint kétmilliárd embert ért el és mozgatott meg. A bevételek és az előadók gázsija Gore környezetvédő alapjába kerülnek.
Az ökobuli - európai idő szerint hajnali háromkor - Sydney-ben kezdődött, majd következett Tokió, Sanghaj, Hamburg, London, Johannesburg, Washington, New York és az egyedüli ingyenes koncertnek helyt adó Rio de Janeiro. Volt még egy nem is olyan kicsi meglepetés: a Rothera nevű antarktiszi kutatóállomáson a papíron amatőr együttes, az öt fiatal kutatóból álló Nunatak igazán profi módon nyomta a rockot.
A stadionokban és a tévéképernyőkön rövid klipeket játszottak be: az energiapazarló és ezzel az ózonréteget is károsító "főbűnösök" közé tartozik a Dubaiban felépített sivatagi síparadicsom. A "világ környezetvédő lelkiismeretévé" előlépett, "jó amerikainak" tekintett Gore hét helyszínen videoüzenetben, Washingtonban és New Yorkban személyesen léphetett a színpadra, hogy elmondhassa, a klímaválság globális probléma, ami globális megoldást követel. Itt az ideje, hogy összefogással meggyógyítsuk a Földet - hangoztatta a mindenütt nagy ovációval fogadott 59 éves demokrata politikus és környezetvédő aktivista.
Ha már a Gore által gyakran emlegetett kellemetlen igazságoknál tartunk: a Live Earth nem állította meg a Föld felmelegedését, és az ózonlyukat sem csökkentette. Hiába használtak csak biológiailag újra-feldolgozható poharakat és tányérokat, hiába buzdították a nézőket a szervezők a tömegközlekedés használatára, a koncertmaraton nagyon sok energiát emésztett fel és Spiegel.online számításai szerint legalább 110 ezer tonna káros gázzal terhelte meg a környezetet.
A környezetvédő szervezetek közül a Greenpeace üdvözölte a Live Earth pozitív hatását, nevezetesen azt, hogy a bálványozott sztárokon keresztül sikerült a fiatalokhoz közelebb vinni az égető környezetvédelmi problémákat. A korábbi teniszcsillag, a háromszoros wimbledoni győztes Boris Becker a zsúfolásig telt Wembley-ben a német szelektívhulladék-gyűjtést dicsérte, a New York-i Giants Stadiumban hollywoodi sztárok - Leonardo di Caprio, Cameron Diaz, Alec Baldwin és Kevin Bacon - környezettudatos szövegekkel igyekeztek hatni a rajongók lelkiismeretére. Keith Urban countrysztár azt magyarázta, hogy a turnéfelszerelését szállító tizenkét kamion biodízel-üzemű, míg a Ludacris néven futó rapper megfogadta, hogy házát napenergia-felhasználásra fogja átállítani. Állatvédők viszont bírálták, hogy húskészítményeket is árusítottak, szerintük ez olyasmi, mintha a rákellenes rendezvényeken cigarettát árulnának. Többen kifogásolták, hogy a "zöld rock" szponzorai között nagy autógyártók, a Chevrolet és DaimlerChrysler is feltűntek. A Washingtonból New Yorkba vonattal utazó Gore azonban elégedett lehetetett: a koncert zárásaként az 1986 után ismét turnézó The Police egyik legnagyobb slágerével, a Message In A Bottle című számmal milliárdos tételben küldött SOS-t szerteszét a világban.