Nem csak rövid távú következményekkel járnak azok a sérülések, melyeket erőszakos férfi partnerek okoznak nőknek - állítja egy pénteken megjelent tanulmány, mely 10 nemzetre kiterjedő, otthoni erőszakkal kapcsolatos felmérés vizsgálatai eredményeit tette közzé.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a fizikális és szexuális erőszak gyakori oki tényező problémás és vetéléssel végződő terhességekben, nőgyógyászati és gyomor-bélrendszeri betegségekben és különböző krónikusan fennálló fájdalmakban. Ez a tanulmány az eddigiek közül a legszélesebb spektrumban vizsgálja a fejlődő országokban történő otthoni erőszakos eseteket.
A vizsgálatba 15 városi és vidéki területet vontak be, ezek közül nyolc helyen hétből egy nő otthoni erőszak áldozata volt: legalább öt alkalommal fordult náluk elő, hogy partnerük súlyos sérülést okozott.
Az erőszak nemcsak testi sebeket okoz - szögezte le a brit Lancet című orvosi hetilapban közölt tanulmány, melyet a WHO végzett Claudia Garcia-Moreno vezetésével.
Depresszió, idegesség, fóbiák, szerfüggőség is lehet következménye egy ilyen esetnek, tehát az erőszakos tett lezajlása után hosszú idővel is hatásokat válthat ki. Azokat a nőket, akik fizikális vagy szexuális erőszak áldozataivá váltak, háromszoros valószínűséggel foglalkoztatják öngyilkossági gondolatok, és ezek a nők négyszer nagyobb valószínűséggel kíséreltek meg öngyilkosságot.
"A nőket érő otthoni erőszak világméretű probléma" - jelentette ki a bagdadi Mustansiriya Orvosi Egyetem epidemiológus szakértője, Riyadh Lafta a szintén a Lancetben közölt nyilatkozatában. "Az eddigi tanulmányok ebben a témában elsősorban egy-egy európai vagy észak-amerikai nemzetre terjedtek ki" - mondta a szakértő. A WHO eredményei alátámasztják azokat a korábbi megfigyeléseket, hogy ez a probléma különösen fenyegeti Közép-Kelet és Kelet-Ázsia országait.
A vizsgált több mint 24.000 nő esetében, lakóhelytől függően eltérő arányban fordult elő fizikális bántalmazás: etióp vidéki területeken 19 százalékban, Peru vidéki tájain ugyanakkor 55 százalékban fordult elő. Az erőszak jellemzően ritkábban fordult elő Bangladesben (vidéken és városban 24,8 ill. 26,7 százalékban), és Japánban (városban 26,6 százalékban). Az erőszaknak leginkább kitett nők Thaiföld és Brazília vidéki és városi településein éltek. A tanulmányban vizsgálták még Namíbiát, Szamoát, Szerbiát, Montenegrót és Tanzániát.
"Egyrészt az emberi jogok megsértéséről van szó, másrészt az otthoni erőszak gyakori előfordulása és az egészségtelen életmód közötti kapcsolat teszi sürgetővé, hogy a nemzeti és globális egészségügyi szektor programjába bekerüljön ez a probléma" - foglalták össze a szerzők. A szakemberek szerint további vizsgálatokra van szükség, melyek felmérik a férfi erőszak hatásait a nők megbetegedéseire és a várható élettartamukra.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress