Az egyik portálon a napokban jelent meg az ajánlat. Az amerikai New Jersey állam Ridgefield Park nevű helyén van egy falfirka, amelyre február 26-ig lehet licitálni. A kikiáltási ár 15 dollár. A lap szélén, kisebb betűkkel ez áll: a mű elszállításáról a vevő gondoskodik. Hogy mekkora a fal, azt nem közlik.
Az igazi nevét titkoló, valószínűleg 33 éves angol Banksy is politikai vagy társadalmi jellegű falfirkákkal kezdte, majd rátért a stencilezésre. Majmokat, patkányokat és rendőrfigurákat stencilezett a falakra.
Azután egyrészt festeni kezdte a graffitiket, amiből kiderült, hogy komoly rajzkészsége, művészi tehetsége van, másrészt az ötletei keltettek feltűnést. Bemászott például a londoni állatkert pingvinudvarába és kétméteres betűkkel mázolta a falra: unjuk a halat!
A stencilek idővel árveréseken tűntek fel. De Banksy graffitizésből kiindult művészete egyre lombosodik. Amit a falakra fest, azt nehéz elmozdítani. Az Izraelt Palesztinától elválasztó falra nyílást festett, kék égbolttal - ez helyhez van kötve. De rátért a szitanyomat készítésre és a stencilek mellett ezek jelennek meg újabban a világ nagy árverési csarnokaiban.
Sokra értékelik
Mókás vagy hökkentő, többnyire társadalmi üzenetű kompozíciói kivételes tehetségről tanúskodnak. A Sotheby's árverési cég a közelmúltban mintegy 75 ezer dollárért adta el azt a hat lapból álló szitanyomat-sorozatát, ami Kate Mosst ábrázolja Andy Warhol híres Marilyn Monroe arcképe modorában.
Kik Banksy vásárlói? Angelina Jolie hollywoodi sztár 300 ezer dollárt költött Banksy művekre, és vett tőle graffiti ihletette képet az ötszörös Grammy-díjas popénekesnő Christina Aguilera. Banksy tervezte a Blur együttes albumának a borítóját.
Ha ilyen magas árakat érnek el Banksy képei a galériákban és a Sotheby's-nél, talán beszállnak a vevőkörbe az orosz, kínai és indiai milliárdosok is, hiszen ők napjainkban a legbőkezűbb, azaz legvastagabb pénztárcájú műtárgyvásárlók.