Amerikai kutatók szerint azok az idősek, akiknek sok konfliktusuk van másokkal, több egészségügyi problémával küszködnek. Úgy tűnik, ha jól kijövünk másokkal az nem csak a kellemes emberi kapcsolatok egyik záloga, de az egészségünknek is jót tesz.
A Portlandi Állami Egyetem kutatói mintegy hétszáz idősebb személyt vizsgáltak, és azt találták, hogy azok, akik jóban voltak a rokonaikkal, barátaikkal, szomszédaikkal, ritkábban betegedtek meg, vagy számoltak be fizikai korlátozottságról.
"Az eredmények nem igazolnak automatikusan ok-okozati kapcsolatot a szociális élet és az egészség között, mégis azt a következtetést vonhatjuk le belőle, hogy a konfliktusoknak hatásuk lehet a testi egészségünkre" - mondja a kutatócsoport vezetője, Jason T. Newsom. Ez az állítás önmagában még nem nagy újdonság, de a kutató szerint vizsgálatuk mégis egyedülálló, mert a figyelmet az emberek közötti érintkezésre irányítja.
A szakember kollégáival közösen több év kutatási adatait dolgozták fel, a vizsgált személyek kora 65-90 év között mozgott. Összesen 666 ember töltötte ki a kérdőíveket, amelyekben az életükről és az egészségükről kérdezték őket. A kérdések nem vonatkoztak arra, hogy a vizsgált személy volt-e a viták felbújtója, például azáltal, hogy makacs volt vagy bizonytalan, esetleg ő esett áldozatul mások hasonló viselkedésének. A válaszadók közül akiknek több negatív társas kapcsolatuk volt, azok nagyobb egészségkárosodásról számoltak be.
"Azt gyanítjuk, hogy a rossz viszonyoknak van némi hatása az immunrendszerre, de másról is lehet szó - mondja Newsom. Az is előfordulhat, hogy amíg a konflitusainkkal vagyunk elfoglalva, kevesebb gondot fordítunk az egészségünkre."
A tanulmány szerzői megjegyezték, hogy a kutatásaiknak megvoltak a maga korlátai. Csak az idősebbeket vizsgálták, és a megkérdezett személyek saját megítélésére hagyatkoztak az orvosi vizsgálatok elvégzése helyett, és csak két év távlatában mérték fel a változásokat.
Janice Kiecolt-Glaser, az Ohioi Egyetem egyik igazgatója szerint a kutatást kiváló szakemberek végezték, de mégis jobb lett volna, ha megnézik, hogy a résztvevők nem szenvednek-e depressziótól. "Aki rosszkedvű, hajlamosabb érzékenyebben reagálni a konfliktusokra, gyakrabban talál ellenszenvesnek másokat, s úgy viselkedik, hogy azzal újabb konfliktusokat gerjeszt" - tette hozzá.