Gyógyító színek? - A színterepeutát kérdeztük

Észrevette, hogy amikor a tavasz beköszöntével újra színekbe borul a világ, az ön hangulata is sokkal jobb lesz? Mindez nem véletlen: a színek sugárzása, rezgése befolyásolja életünket, és gyógyító hatással van testünkre, lelkünkre.

A színek közérzetünkre és egészségünkre gyakorolt pozitív hatását a pszichológia és az orvostudomány is elismeri. Sőt már az ókori egyiptomiak is használták a színeket terápiás jelleggel, miután tapasztalták, hogy a gyógyulási folyamatokat a különböző színek alkalmazása jelentősen meggyorsítja. Az elmúlt évszázadok során ezeket a hatásokat tudományos kísérletekkel is igazolták, és színek erejét ma már több területen is tudatosan alkalmazzák. Pedig a színek önmagukban nem is léteznek...

Tőlünk függ, mit látunk

A színek nem kézzelfoghatók, érzékelésük a szem segítségével az agyban történik, a szín tehát csupán az agy reakciója a fényre. Isaac Newton színelmélete szerint a fény különböző rezgéseket visz magával, amely rezgések aztán színekké alakulnak. Ennek bizonyítására Newton a napsugarakat egy háromszögletű üvegprizmán bocsátotta keresztül, mire megjelent a szivárvány teljes pompája, majd a spektrum színeit egy második prizma alkalmazásával újra fehér fénnyé tudta egyesíteni. A szín tehát a látható, megtört fény, egy frekvencia, ami hullámokban terjed, akár a hang, vagy a hő. A fény, miután a tárgyak felületéről visszaverődik, a tárgy anyagától függően jellegzetes színképet produkál. Amit tehát kéknek vagy pirosnak látunk, azért olyan, mert az agyunk ilyen színűnek fogja fel. Miután minden színnek más a rezgése és a hullámhossza, a szervezet működésére, illetve az érzelmekre gyakorolt hatásuk is más és más.

Évszázadok óta használják

A színterápia számos formája elérhető hazánkban, többek közt az Aura-Soma terápia is, amelyet Dr. Fogassy Katalin színterapeuta is alkalmaz."Az emberek általában érzik, hogy mi tesz jót nekik és milyen színekre van szükségük. A színterápia során azonban tudatosítjuk a választott színek hatását bennük, illetve megvizsgáljuk, hogy mit jelent ez a szín az életükben és mit árul el róluk"-mondja Dr. Fogassy Katalin.- Az általunk preferált színek ugyanis az életünk különböző szakaszaiban, az egyes élethelyzeteknek, illetve hangulatunknak megfelelően változnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kedvenc színünk tehát rengeteget elmond rólunk. De előfordul olyan is, hogy valaki teljesen elutasít egy színt: nem szereti és soha nem is használja. Ennek az okát is érdemes feltárni, ugyanis ilyenkor az illető általában azokat a témákat utasítja el, amelyek az adott tónushoz tartoznak.

Színezd ki az életed!

"A mindennapokban már apró kis trükkökkel is nagy változást érhetünk el. Ha mondjuk, szeretnénk az önbizalmunkat erősíteni, akkor a sárga színt érdemes használnunk. Tehetjük ezt úgy, hogy sárga virágokkal vesszük körbe magunkat, de akár az is hatásos lehet, ha narancslevet iszunk, vagy banánt eszünk. Fontos azonban a tudatosság, hogy ezt azért teszem, mert szeretnék pozitív változást elérni"-állítja Dr. Fogassy Katalin.-Az életünkben a valós változásokhoz általában 21-30 napra van szükségünk, ennyi idő kell a beépüléshez. Ugyanakkor a színek hatása bizonyos helyzetekben azonnal érezhető, például öltözetünk nemcsak a többiek felé tükrözi aznapi hangulatunkat, hanem a különböző ruhákban mi is másként érezzük magunkat.

A színeket sokféle módon belophatjuk az életünkbe: használhatunk színes villanykörtét, beszerezhetünk új tárgyakat, bútorokat, de ételeinket és italainkat is megválogathatjuk tudatosan, a használni kívánt színkombinációk alapján. Kifejezetten sokat segíthet, ha az alkotás és a színek erejét ötvözzük, és festünk, rajzolunk az adott színekkel. De bátran válogathatunk a különböző színes ásványok, kristályok közül is, sőt sokszor az is elég, ha kimegyünk a természetbe és elmerengünk egy-egy fa, virág, vagy kő színén. Az a lényeg, hogy mindezeket tudatosan csináljuk, mert ezáltal hamarabb elérhetjük a várt hatást.

Kíváncsi rá, hogy az egyes színeket milyen terápiás céllal alkalmazhatjuk? A Nők Lapja Egészség májusi számában (35-37. oldal) választ kaphat kérdéseire! Keresse az újságárusoknál vagy fizessen rá elő a Sanoma Magazincentrumában! !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra