Hazudunk, ha félrenézünk?

Új kutatási eredmények szerint a szemkontaktus kerülése nem minden esetben jelenti azt, hogy az illető nem mond igazat. Így pusztán a szemmozgás nem buktathatja le a bűnözőt.

Howard Ehrlichman, a New York-i Queens College pszichológia professzora, aki már az 1970-es évek óta tanulmányozza az emberi szemmozgás természetét, arra az eredményre jutott, hogy a szemkontaktus kerülése nem minden esetben jelenti azt, hogy az illető nem mond igazat.

Az úgynevezett szakkadikus, rendkívül gyors szemmozgás során a látás fókusza időnként akaratlanul elmozdul arról a tárgyról, vagy személyről, amelyre nézünk. Ezt bárki tapasztalhatja például televíziónézés közben, hogy a szem fókusza időnként akaratunkon kívül elvándorol a képernyőn szereplő ember arcáról, mondta Ehrlichman professzor. Az évek során számos logikusnak tűnő magyarázat született már erre a jelenségre.

Az emberek azonban meglehetősen nagy hangsúlyt fektetnek a másik ember szemére, illetve tekintetére, mivel elsősorban ezek alapján tudjuk meghatározni, hogy az illető ellenséges vagy baráti szándékkal közeledik-e, illetve mi lehet az illető szándéka, vagy éppen mire gondol. Az igazságszolgáltatásban dolgozó szakemberek többsége úgy gondolja, hogy pusztán a szemmozgás alapján meg lehet határozni, hogy valaki igazat mond-e, vagy hazudik, de Ehrlichman professzor szerint egyelőre semmiféle tudományos bizonyíték nem létezik, amely alátámaszthatná ezt a véleményt.

A professzor szerint a kutatás eredményei arra utalnak, hogy ezek az akaratlan című pszichológiai szakfolyóirat legutóbbi számában publikálták.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra