Mintegy 200 kórokozó képes egész évben vírusos rhinitiszt (meghűlést) előidézni. Egy-egy vírustámadás alkalmával a szervezet ellenanyagokat termel, mellyel később képes lesz a hasonló vírusokat kivédeni. A náthát, megfázást okozó vírusok nagy száma és állandó változása azonban lehetetlenné teszi, hogy szervezetünk minden kórokozóval szemben megfelelő védelmi mechanizmust alakítson ki, így évente több alkalommal is náthásak lehetünk anélkül, hogy védetté válnánk a betegséggel szemben.
Számos tényezőtől függ, hogy szervezetünk mennyire képes ellenállni a kórokozóknak. Természetes védekező rendszerünket a vírusok száma és fertőzőképessége, bizonyos éghajlati tényezők és immunrendszerünk általános állapota is befolyásolja. A kórokozók általában cseppfertőzéssel terjednek például beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján. Miután a náthát a legtöbb esetben vírusok okozzák, a betegség maga nem kezelhető, csak a tünetek enyhíthetők. A bőséges folyadékfogyasztás (legalább 3 liter naponta) megnyugtatja a nyálkahártyát.
A gyors gyógyulást pedig az ágynyugalom és a patikában recept nélkül kapható gyógyszerek mellett a vitamindús táplálkozás is elősegíti. A nátha a legtöbb esetben veszélytelen, komplikációk nélkül egy hét alatt elmúlik. Súlyosabb esetekben, legyengült vagy idős betegeknél azonban szövődmények - bronchitis, tüdőgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás, illetve középfülgyulladás - léphetnek fel. A nátha tünetei fokozatosan fejlődnek ki. Általában didergéssel, tüsszögéssel, torokkaparással, enyhe fejfájással kezdődik. A nyálkahártya megduzzad, gyakran jelentkezik orrdugulás, köhögés, végtagfájdalom. Mindehhez levertség, enyhe hőemelkedés, ritkán láz is társulhat.
Tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Zaklatott lelki állapotban sokkal könnyebben elkaphatunk egy-egy fertőzést. A stressz, a feszültség kimerítheti a szervezet erőforrásait, kiszolgáltatottá teszi a fertőzésekkel szemben. A mielőbbi gyógyulás érdekében, ezért, nagyon fontos a testi-lelki egyensúly helyreállítása. De mit tehetünk a gyors regeneráció , a felépülés érdekében? Kényeztessük magunkat, pihenjünk sokat, lehetőleg maradjunk otthon, ne merészkedjünk közösségbe, ne veszélyeztessünk másokat. Az illóolajak kedvező hatást gyakorolnak a szervezetre, felgyorsítják a gyógyulás folyamatát, bátran használhatjuk fürdővízbe, aromalámpába csepegtetve is.
Megfázás idején kényeztető házi praktika a mézfogyasztás is , ami rengeteg ásványi anyaghoz, vitaminhoz juttatja a szervezetet. Langyos teába keverve hatékonyan enyhíti a megfázás tüneteit, a torokfájást, a köhögést és segíti a szervezetet a méregtelenítésben.
Ám a mézet nem csak ételekbe és italokba keverhetjük, tápláló maszkot is készíthetünk belőle. Keverjünk össze egy evőkanál mézet, egy narancs levével és két evőkanál joghurttal. Masszírozó mozdulatokkal vigyük fel a megtisztított arcbőre, majd száradás után mossuk le. Üdévé, puhává varázsolja a bőrt.
A nevetés is kényeztetés
A nátha leverté és rossz kedvűvé tesz mindenkit. Egy szórakoztató film azonban feldobhatja a hangulatunkat, jókedvet teremt, ami nagymértékben befolyásolja a gyógyulást. A nevetés oldja a stresszt, segít elérni a testi-lelki összhangot, harmóniát. A nevetéstől az izmaink ellazulnak, a fizikai feszültség elmúlik. A szívműködésre is jótékonyan hat, erősíti az immunrendszert, csökkenti a stressz hormonok mennyiségét, növeli a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, enyhíti a fájdalmat. A nevetés hatására boldogsághormonok termelődnek, ami a mindennapi jó közérzethez elengedhetetlen.