Egy kísérlet erős összefüggést mutatott ki a testsúly és az alvási légzéskimaradás között. A betegségben szenvedők garatja alvás közben elzáródik, és így pár pillanatra leáll a légzésük.
A súlynövekedéssel együtt a torok hátsó részében megnövekszik a zsírréteg, mely eltorlaszolhatja a légutakat. A testmozgással köztudottan csökkenthető a testsúly, ezért a betegség egy lehetséges megelőzési módjaként tarják nyilván - értesült a MediPress.
A Clinical Sleep Medicine tudományos folyóirat december 15-i számában egy tanulmányról számol be, melyben a Változás Lépcsői módszerrel felmérték, mennyire hajlandóak ezek a betegek a testmozgásra.
Az elméletközi modellben szereplő lépcsőfokok a következők:
- Tervezés előtt: nem tervez testgyakorlást a következő fél évben, nem is tesz érte semmit
- Tervezés: Komoly szándék mutatkozik arra, hogy fél éven belül edzeni kezdjen, de még nem tesz érte semmit.
- Előkészület: 30 napon belül mindenképp szeretne elkezdeni mozogni, kevés aktivitás tapasztalható
- Akció: rendszeresen mozog, de még nem több, mint hat hónapja
- Kitartás: több mint fél éve rendszeresen mozog
A betegek 60 %-a az előkészületi szakaszban tartott, míg csupán 30% tartozott a kitartók csoportjába. Az elméletközi modellt ill. a Változás Lépcsőit már régóta használják pl. a dohányzásról való leszokás vagy a túlzott napozás esetében, mondta el Simon S. Smith, a Queenslandi Egyetem munkatársa.
A betegség kezelésének standard módszere egyfajta lélegeztető maszk, (CPAP), mely hatásos a középsúlyos és a súlyos esetekben. Azonban az enyhébb esetekben, vagy azoknál, akik nem tudják megszokni a CPAP használatát, esetleg szeretnék a saját kezükbe venni az egészségüket, a fogyás és a több testmozgás a célravezető.
Dr. Smith rámutat, hogy a betegek egy része kész arra, hogy többet eddze testét, és ezen elhatározásukat sokkal jobban kell támogatni. Hatékonyabb felvilágosító munkát kellene végezni a testmozgás, a testsúly és az alvási légzéskimaradás összefüggéseiről.
STOP