A legújabb kísérletek szerint a fonálférgek élettartama megnövekszik bizonyos, embereknél használt antidepresszáns gyógyszerek hatására. A tudósok szerint az eredmény az emberi élet meghosszabbításához vezethet.
A Nature magazinban publikált eredmények szerint a mianserin nevű vegyi anyag mintegy egyharmadával növelte meg a fonálférgek élettartamát. Az eredmény összekapcsolható azzal a korábban ismert ténnyel, hogy a rendkívüli módon lecsökkentett kalória bevitel meghosszabbítja az életet. Mivel azonban az emberek többsége nem követheti a koplalás módszerét, a kutatók olyan anyagot kerestek, amely képes ugyanezt a hatást előidézni éhezés nélkül. A mianserin és az éhezés hasonló hatás mechanizmusát támasztja alá, hogy ha alultáplált egyedeknek adták a szert, az nem hatott. Az anyag tehát az éhezés állapotát szimulálja, ezáltal növelve az élettartamot.
Bár a jelenség magyarázatát nem ismerik, a tudósok úgy vélik, az antidepresszáns bizonyított a fonálférgek esetében, és nagy az esély arra, hogy a felismerés nyomán emberek számára alkalmas öregedésgátló gyógyszert fejlesszenek ki.