A figyelemhiányos hiperaktivitási-zavarban (ADHD) szenvedő gyermekek szülei közel kétszer gyakrabban válnak el a gyermek nyolc éves kora előtt, mint az egészséges gyermekek szülei.
Az elvált pároknál emellett a házasság időtartama is kimutathatóan rövidebb, ha a gyermek ADHD-ban szenved. A mostani kutatást Dr. William E. Pelham, a Buffalo Egyetem professzora, és Dr. Brian T. Wymbs vezették.
A figyelemhiányos viselkedészavar mellett természetesen más tényezőket is figyelembe kell venni, amelyek mind hozzájárulhatnak a szülők korai válásához. Ezek a tényezők: a gyermek kora, etnikai hovatartozás, az ADHD-n kívül más fennálló viselkedészavarok (oppozíciós magatartási zavar-ODD, krónikus magatartászavar-CD), a szülők iskolázottsági foka és az apa esetleges antiszociális viselkedése.
Ez a mostani az első kutatási anyag, ahol mind a szülő, mind a gyermek szempontjából vizsgáljuk azokat a tényezőket, amelyek a szülők válásához vezethetnek. Eredményeink alapján világosan látszik, hogy a magatartás zavarokkal küzdő gyermekek mennyire veszélyeztetik a szülők házasságát" - nyilatkozta Dr. Pelham.
Természetesen nem azt állítjuk, hogy egyedül az ADHD-ban szenvedő gyermekek okolhatók a házasságok megromlásáért, az azonban biztos, hogy egy ilyen gyermek további stresszforrást jelent a gyakran amúgy is feszült családi életben." A megfigyelések szerint az ADHD-ban szenvedő gyermekes családok esetében a szülők jóval feszültebbek, kevésbé megértők és jóval többet veszekednek egymással, mint más családokban.
A mostani kutatásban 282 figyelemzavarral küzdő fiatal felnőtt és kamasz vett részt, akiknek egy kérdőívet kellett kitölteniük. A kutatók később a szülőket is meginterjúvolták, majd az eredményeket összevetették a kontrollcsoport válaszaival. A kontrollcsoportban korukat és életkörülményeiket tekintve hasonló családok voltak, mint a kísérleti csoportban, a különbség csupán annyi volt, hogy itt a gyermekek nem szenvedtek ADHD-ban.
Az eredmények szerint a megkérdezett viselkedészavaros gyermekes szülők 22.7 százaléka vált el még a gyermek 8 éves kora előtt. Ez az arány a kontrollcsoportban lévő szülők esetében 12.6 százalék volt. "Megfigyeléseink szerint, ha a szülők képesek átvészelni a figyelemzavaros gyermek életének első nyolc évét, onnantól már általában megbirkóznak a később felmerülő problémákkal is, és nem kerül sor válásra" - nyilatkozta Dr. Pelham.