A placebo hatás szerepe a depresszió kezelésében

A placebo olyan gyógyszerészeti hatás nélküli anyag, amit gyógyszerhez hasonló formában és módon adnak a betegnek.

A beteg nem tudja, hogy nem hatásos gyógyszert kap. Ma elsősorban gyógyszervizsgálatok során alkalmazzák, ahol valamilyen feltételezhetően hatásos anyag és a placebo hatását hasonlítják össze. Ezt persze csak akkor lehet objektív formában kivitelezni, ha sem a beteg, sem a gyógyszert alkalmazó orvos nem tudja, hogy a beteg valójában mit kap. Ezt hívják kettős vak, placebóval kontrollált klinikai vizsgálatnak, ahol hasonló betegek, hasonló körülmények között kapnak gyógyszert vagy placebót. Ellenkező esetben a gyógyszerrel szembeni várakozás akár a beteg, akár az orvos részéről torzítja az eredményt.

Még így sem lehet 100 százalékban kiküszöbölni azt a különbséget, hogy egyes betegek ismerhetik a gyógyszer jellegzetes mellékhatásait, amit a placebónál nem tapasztalnak. Ennek érdekében időnként alkalmaznak ún. aktív placebót is, aminek nincs ismert hatása a vizsgált betegségre, de valamilyen élettani, akár kellemetlen hatást is kiválthat.

A valódi gyógyszerrel szembeni elvárás, hogy a placebóhoz viszonyítva nagyobb mértékű hatást mutasson. Ezeknek a vizsgálatoknak a gyógyszer hatásosságot bizonyító ereje nagy, szemben az olyan, inkább csak tapasztalati adatokkal, ahol a hatást egyéb, nem kiszámítható tényezők nagyban befolyásolhatják.

A placebo igen sokféle betegség, klinikai tünet esetén igazolható hatást vált ki, ami a legtöbb esetben több, mint pszichés hatás, és semmi esetre sem tekinthető önbecsapásnak. A létező pszichológiai változások (hit, bizalom, hála, vágy, elvárás, remény stb.) mechanizmusok az agy biokémiai rendszerein keresztül objektív hatást váltanak ki, valójában öngyógyító folyamatokat indítanak be. Egyértelműen nagy szerepe van a placebo hatásnak a depresszió és fájdalmak gyógyításában. Mai tudásunk szerint az agy természetes opiát (endorfin) rendszere lép működésbe, ez javítja a hangulatot, csökkenti a stressz hatást, a fájdalmakat, és ezekkel összefüggésben egyéb kedvező lelki és fizikai hatásokat is kivált. Ezek azok a folyamatok amire a jól megválasztott, hatékony gyógyszer is hat.

A depressziók kezelése során használt szerek (antidepresszívumok) hatásának egy része is természetesen placebo hatás. Ezt nem azt jelenti, hogy a gyógyszer nem hatásos, sőt. Ez azt jelenti, hogy egyes embereknél a kezeléssel kapcsolatos elvárások, a gyógyulásba vetett hit jelentősen erősítik, felgyorsítják a gyógyszerek hatását. Valójában a kétféle hatás összeadódik, egymást erősítve adja a legkedvezőbb eredményt.

A depresszió gyógyítására használt gyógyszerek kivétel nélkül igazoltan többet tudnak, mint a placebo. Egyes embereknél természetesen akár csak a placebo hatása is elég lehet a gyógyuláshoz, de az orvos ezt előre nem tudhatja, így ma a gyógyszervizsgálatokat kivéve nem tekinthető etikusnak, ha a hatásos gyógyszerek birtokában a beteg csak placebót vagy annak megfelelő természetes anyagú "gyógyszert" kap.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sajnos, a legtöbb ilyen jellegű természetes anyag vagy természetes (természetgyógyászati) eljárás valójában kizárólag placebo hatást eredményez. Ezekről szinte semmilyen tudományosan is elfogadható vizsgálati adat nem áll rendelkezésre. Ha mégis hatnak, azt a fentiek alapján egyértelműen placebo hatásnak lehet tekinteni. Ha a beteg bármi okból csalódik a biztos gyógyulást ígérő "terápiában" vagy magában a kezelést végző személyben, a tünetek hirtelen romlása szinte törvényszerű.

A depresszió kezelésében a depresszió elleni gyógyszerekkel együtt alkalmazott pszichoterápia adja a legkedvezőbb és legtartósabb eredményt.

2007-09-02 14:34

Forrás: Weborvos Dr. Lakatos László

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra