A nemrégiben lezárult környezetvédelmi világkonferencia fő témája a környezetvédelem és a klímaváltozás volt, amelynek egészségre gyakorolt hatásait csak mostanában kezdik felismerni a szakemberek.
Az International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health c. szaklapban nemrégiben megjelent cikk a környezetszennyezés és az orvoshoz fordulás közötti összefüggést vizsgálja.
A kanadai Egészségügyi Minisztérium munkatársai Mieczysław Szyszkowicz vezetésével azt vizsgálták, van-e összefüggés a levegőszennyezettség és a sürgős beavatkozást igénylő depressziós helyzetek között.
A szakemberek 1992 és 2002 között összesen 15 556 súlyos depressziós tünetek miatt sürgősséggel orvoshoz forduló páciens kórlapjait vizygálták Edmontonban. A szakemberek értékelték a depresszió súlyosságát, valamint kielemezték a legfontosabb levegőszennyező anyagok koncentrációját (CO, NO2, SO2, O3), valamint értékelték a szálló port méret szerint is (PM10 és PM2,5). Az orvoshoz fordulást a szakemberek egész évben (január-december), valamint tavaszi -nyári (április-szeptember) és őszi-téli (október-március) is vizsgálták.
A részletes elemzés azt mutatta, hogy gyakorlatilag az összes szennyező anyag független kockázati tényező volt, azaz okolható azért, hogy a depressziós betegek orvoshoz fordultak. A szennyező anyagok 4-7 százalékkal növelik meg az orvoshoz fordulást, azaz ha nem lenne levegőszennyezés, ennyivel kevesebb sürgősségi depressziós esettel találkozhatnának a kórházak. A szennyezőanyagok különösen a nőkre gyakorolnak kedvezőtlen hatást.
STOP