A professzor szerint a születés módja alapvetően befolyásolja a születő gyermek későbbi lelki egészségét, így például az elhúzódó szülés fokozza a felnövő gyermekben a szorongási hajlamot.
A Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezetője arra is rámutatott, hogy a legújabb kutatások szerint a szülés az anyákra is hatással van.
Sokszor lelki traumát is okoz, nem azért, mert fizikai fájdalommal jár, hanem sokkal inkább azért, mert az anya úgy érzi, hogy magára maradt.
Mindez az anya gyermekéhez fűződő kapcsolatát is ronthatja, sőt Buda Béla szerint a folyamat a szülés utáni depresszióban is szerepet játszik.
Mint mondta, pszichoterapeutaként sok olyan nővel találkozott, aki a lelki panaszai között említette szülésének körülményeit.
Ennek pedig demográfiai és családszociológiai következményei is lehetnek. A legtöbb házaspár ugyanis két-három gyermeket tervez, az első megszületése után azonban jelentősen visszaesik a gyermekvállalási hajlandóságuk, főleg az anya miatt - tette hozzá Buda Béla.
Az azonban a család későbbi életére is nagy hatással lehet, ha az apa valamilyen formában bekapcsolódik a szülésbe - mondta.