"Több millió gyereknek okozhat agykárosodást a kémiai szennyezés világszerte - állítják tudósok a csak 'csendes járványnak' nevezett jelenségről.
A szakemberek szerint manapság minden hatodik gyermek valamilyen fejlődési rendellenességgel (autizmus, hiperaktivitás vagy szélütés) bír.
A világ egy hatalmas, ipari vegyi anyagokból álló medencében fuldoklik - állítják tudósok, akik felhívják a figyelmet arra, hogy ez rontja a következő generáció szellemi teljesítőképességét, és növelheti a súlyos idegrendszeri betegségek, mint amilyen például a Parkinson-kór előfordulásának gyakoriságát.
A bostoni Harvard Egyetem közegészségügyi tanszékének kutatói szerint már több mint 200 olyan kémiai vegyületet határoztak meg, amelyek roncsolhatják az agyat. A tudósok azt javasolják, hogy a várandós nőket és a kisgyerekeket próbálják megóvni a kémiai anyagok hatásától, hiszen a fejlődő agy különösen érzékeny.
Az 1980-as évekből származó vizsgálatok szerint a korábbi évtizedekben született korosztályban az iparilag fejlett országokban mintegy 50%-kal csökkent a magas intelligenciájú (>130 IQ) gyerekek aránya, míg a gyengébb képességekkel rendelkezők aránya növekedett, mivel a gyermekek többsége túlzott mértékben volt kitéve a benzinből származó ólomszennyezés hatásának. Az olyan, ma már új berendezésekben nem alkalmazott segédanyagok, mint pl. a PCB, szintén kimutathatóan rontották a szennyezésnek kitett csoportok szellemi képességeit.
A jelentés kritikusai ugyanakkor azt állítják, hogy a tudósok rémhíreket terjesztenek, amikor erősen eltúlozzák a csendes járvány hatását. 'Ez egy kampánycikk. A szerzők elkötelezettségükben a rémhírterjesztés közelébe jutottak' - vélekedett például a Londoni Egyetem orvosi intézetének dékánja, Nigel Brown.''
levego.hu
(2007.05.16. 09:51)