Több száz pszichiátriai ellátásra szoruló beteg tűnt el az orvosok szeme elől az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet tavalyi bezárása óta.
Legalább 5-600 pszichiátriai betegről nem tudnak az orvosaik, mert a pszichiátriai intézet bezárása óta nem járnak vissza a kötelező kezelésekre, ez a betegek 1-2 százaléka - adta hírül az RTL Klub Híradója. Ennyivel csökkent a skizofrénia elleni gyógyszereket kiváltók száma az egészségbiztosító adatai szerint is. A Pszichiátriai Táraság képviselője szerint a skizofrén betegek sohasem gyógyulnak meg, rendszeres ellenőrzésre lenne szükségük, különben ön- és közveszélyesek lehetnek. De az új kórházakba már nem mennek el.
Németh Attila pszichiáter szerint ezek a betegek nem mennek el új orvoshoz, új kórházba, és többségüket megtalálni sem lehet, mert időközben hajléktalanok lettek. Ez az eddig kezelt skizofrének 1-2 százaléka. Pedig szükségük lenne a kezelésre, mert sohasem gyógyulnak meg.
Az egészségbiztosító adatai szerint is tavaly körülbelül 1-2 százalékkal kevesebben és körülbelül 10 százalékkal kevesebb gyógyszert váltottak ki.
"A 2007-es adatok birtokában kell elvégezni azt a vizsgálatot, amely cáfolja, vagy alátámasztja ezt, vagy kimutatja, hogy kik azok, akik kimaradhattak az ellátásból" - mondta Molnár Márk, az OEP gyógyszerügyi főosztály-vezetője.
Az egészségbiztosítóban azt ígérik, néhány héten belül el is készül ez a vizsgálat.