Ha valaki mostanában a thaiföldi Nonthaburi tartományi kórházába látogat, kellemes zongoraszó fogadja. Nem gépzene, ahogy az ember sokfelé már megszokta, hanem igazi élő muzsika. A kórházi pizsamában lévő zenészt több betegtársa és néhány látogató veszi körül.
"Skizofréniával kezelik nálunk" - mondja a kissé arrébb álló nővér, hozzáfűzve: "És amit itt hall, az nem más, mint zeneterápia."
A zene nyugtató hatása nem újdonság, de zeneileg képzetlen betegeknél csak passzív hallgatás volt eddig lehetséges. Az új módszer ezen hivatott változtatni. A Trirat Uptampotovat mérnök és zeneoktató által kifejlesztett " 1-5 -ös kéztechnikát" néhány hónapja vezette be a kórház. Az eddigi eredmények nagyon bíztatóak.
Uptampotovat a nehezen megtanulható kotta hangjegyeit egytől ötig számjegyekkel váltotta fel. A számok a kéz egyes ujjait jelölik és aszerint, hogy a sorban fent vagy lent helyezkednek el, a jobb- illetve balkezet kell használni. További jelzések segítenek abban, hogy a skála melyik szakaszát használják a "zenészek".
Az egyszerű és kellemes melódia a gyors sikerélménnyel párosulva csodákat művel. Tíz súlyos pszichiátriai beteget választottak ki az új módszer kipróbálására. Három hónap elteltével már jelentős javulást figyeltek meg az orvosok. Egy erősen depressziós, magát elhagyó páciens néhány hét múlva ismét elkezdett társalogni, újból fontossá vált számára az ápoltság. Ha a módszer továbbra is sikeresen segíti a gyógykezelést, tovább kivánják fejleszteni.
"Természetesen nem célunk Kocsis Zoltánokat képezni" - jegyzi meg az egyik kezelőorvos. Némelyikük azonban egészen ügyesen kezeli a billentyűket, mások zenéje talán kissé szaggatott. De a zene gyógyító ereje szemmel látható." (MTI-Panoráma - Polgár György, Bangkok)
hirado.hu
(2008.02.05. 10:47)