Az Amerikai Fájdalom Medicina Társaság 24. Éves Kongresszusán Amy M. Burleson (Clevelandi Klinikák Alapítvány) számolt be a testmozgás jótékony hatásairól krónikus fájdalommal élő betegek esetében.
A fizikai kondició javítása rövid és hosszú távon is jó eredményeket hozhat, mivel az idült fájdalommal küszködő betegek állapota gyakran a rossz állóképességük miatt romlik tovább. A fájdalom megakadályozza a betegeket a rendszeres testmozgásban, az inaktivitás következménye pedig rossz kondíció. Dr. Burleson és munkatársai remélik, hogy kutatási eredményeik megmutatják, mennyire fontos a testmozgás mindenkinek - írja a MediPress.
A szakembereknek a tervezett 54-ből mindössze 24 beteget sikerült bevonni a vizsgálatba. A többiek általában a motiváció hiánya, vagy a testmozgástól való félelem miatt szálltak ki. A résztvevőkkel végül egy háromhetes aerobic program és egy tízperces rövid gyakorlat hatásait vizsgálták. Mérték a pulzust, a hangulatot és a fájdalmat. A betegek átlagosan heti öt órát mozogtak szokásos napi tevékenységeiken túl.
Az eredmények alapján jelentős előnnyel járt a testmozgás rövid és hosszú távon egyaránt. Szignifikáns mértékben csökkent a fizikai terhelés hatására fellépő pulzusgyorsulás, és a rövid gyakorlatok azonnal csökkentették a depressziót és szorongást. Tehát, már mérsékelt testgyakorlás is elegendő a hangulatjavításhoz és az erőnlét fejlesztéséhez, így közvetetten a halálozás csökkentéséhez. A kutatók szerint a rövid testmozgás a depresszió és szorongás gyors csökkentésének biztonságos, olcsó és gyógyszermentes módszere.
Dr. Burleson szerint a fájdalom miatt sokáig szenvedő betegek kezelése nem egyetlen szakember feladata, hanem interdiszciplináris, azaz több szakterület részvételével megalakuló munkacsoportoké. Dr. Todd Sitzmann az Amerikai Fájdalom Medicina Társaság elnöke további előnyöket remél a három hétnél hosszabb ideig tartó testmozgástól. "Remélem, a meghosszabbított program fájdalomcsökkentő hatású lesz" - nyilatkozta a szakember.
STOP