A leszoktatást elősegítő programba bevont dohányosok feltűnően nagyobb valószínűséggel hagynak fel káros szenvedélyükkel, mint azok, akikben felelősségre vonással próbálnak bűntudatot ébreszteni - állítják kanadai pszichológusok.
Az eredményre vágyó egészségnevelőknek olyan technikákat kell kidolgozniuk, amelynek révén az egyén belső motivációját képesek erősíteni. Úgy tapasztalják, a családtagoknak is ennek szellemében kell megszervezni az otthoni "nevelést", mert régi megfigyelés, hogy a saját és mások egészségét romboló magatartás elitélendő voltáról szóló példabeszédek többnyire ellenérzést, és főként dacot váltanak ki. A számonkérések, a szidalmak gyakran többet ártanak, mint használnak. Amennyiben a környezet tagjaiban van elég türelem és a szenvedélybeteg személyisége alkalmas rá, érdemes megvárni, hogy kialakuljon benne a belátás, ami végül őszintén átérzett leszokási szándékhoz vezet. A pszichológusok azt is megfigyelték, hogy a cigarettát saját elhatározásból letevő volt dohányosokból lesznek a későbbiekben a passzív dohányzás ártalmai ellen küzdő legelkötelezettebb élharcosok.
A szenvedélybetegséget kutató kanadai intézet (Gaming Research Institute, Alberta) szervezésében a motiváció eredményességéről szóló pszichológiai elméletek szerepéről, helyéről tartott egyik legutóbbi nemzetközi találkozó résztvevői megállapodtak abban, hogy mind az alkoholbetegeknél, mint a játékszenvedély alanyainál a belső elhatározás képes meghozni a valódi megoldást. A szenvedélybetegség és mentális egészség intézetében dolgozó dr. Williams által vezetett munkacsoport vizsgálata is erre utal. A kutatásban résztvevők kontroll csoportja egy leszokást segítő eszközökről szóló listát kapott, és arra ösztönözték őket, hogy orvosuktól kérjenek segítséget.
A speciális programba bevont alanyokkal viszont folyamatos konzultációt folytattak. A programban résztvevőket kikérdezték szándékaikról, a dohányzási történetükről, általános orvosi kórelőzményeikről, emellett életcéljaikról is. Finom - ráutaló - rábeszéléssel arra ösztönözték őket, hogy a kifejezetten rájuk szabott leszoktatási tervezet kialakításában maguk is vegyenek részt. Ez a terv figyelemmel van az egyéni sajátosságokra, lehetőségekre, arra, hogy a dohányzás miként illeszkedik életükbe.
A tapasztalt támogatás, a választási lehetőség jobb motivációt, gyógyszerszedési szándékot és alkalmazkodást, nagyobb kötelességtudatot és végül nagyobb sikert eredményezett. A szakemberek szerint a program olyan járulékos támogatást nyújt a dohányosoknak, amelyre általában egy orvosi rendelés során egyszerűen nincs alkalom. A módszer sikeresen alkalmazható a fogorvosokkal szemben fóbiát érzőknél, a diabéteszeseknél a betegségbelátás kialakításában, hogy jobban elfogadják az inzulinkezelés szükségességét, továbbá a túlsúlyosak életmódváltztoztatásra való rábírásában, a dohányzásról és más szenvedélybetegségekről való leszoktatás elősegítése mellett - olvasható a torontói egyetem honlapján.