A szervezet szerint az öngyilkosság egy globális egészségügyi kérdés, amely minden korcsoportot, nemet és régiót érint. A mutatók szerint az öngyilkosság a második leggyakoribb halálok a 15 és 29 éves kor közötti fiatalok körében a közlekedési balesetek után. A 15-19 éves lányoknál ez a második vezető halálok a terhességi komplikációkat követően, a kamasz fiúk esetében pedig a közlekedési baleseti sérülések és az erőszak után az öngyilkosság a harmadik leggyakoribb halálok.
Több a férfi áldozat
A WHO adatai szerint évente csaknem 800 ezer ember vet véget önkezével az életének világszerte. Ez azt jelenti, hogy többen halnak meg öngyilkosság következtében, mint maláriában vagy mellrákban, de még a háború és az emberölés áldozatainak számát is túlszárnyalja ez az adat.
Bár 2010 és 2016 között globálisan visszaesett az öngyilkosságok aránya (9,8 százalékkal), a csökkenő tendencia nem minden régióban figyelhető meg. Az amerikai kontinens WHO által vizsgált területein például 6 százalékos emelkedés látszik. A jelentésből az is kiderült, hogy a gazdag országokban csaknem háromszor annyi férfi hal meg öngyilkosság miatt, mint nő.
Megelőzhető lenne
"Az öngyilkosságok megelőzhetők, ezért minden országot arra buzdítunk, hogy építsen bele az öngyilkosságok megelőzését célzó tevékenységeket a közegészségügyi és oktatási rendszerébe" - hangsúlyozta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. A világszervezet szerint a rovarirtókhoz való hozzáférés szigorítása az egyik leghatékonyabb módja az öngyilkosságok visszaszorításának.
Srí Lankán végzett tanulmányok szerint a rovarirtók betiltása után 70 százalékkal csökkent az öngyilkosságok száma a szigetországban, amivel a becslések szerint 93 ezer emberéletet óvtak meg 1995 és 2015 között.