A fogyatékos gyerekek kezelésének egyre elfogadottabb módja az állatterápia, például az együtt úszás a delfinekkel. Szakértők szerint azonban ezt a módszert be kellene tiltani, mert egyrészt kegyetlenség az állatokkal szemben, ráadásul veszélyes is a gyerekekre nézve, és a hasznosságát sem bizonyítja semmi.
A bálnák és delfinek megmentésével foglalkozó társaság szerint az együtt úszás az állatokkal "drága és potenciálisan ártalmas" gyakorlat, amelyet be kellene szüntetni, és ezzel egyetért az autizmus kutatásával foglalkozó egyik jótékonysági szervezet is. Mindkét csoport úgy véli, hogy az érintettek kihasználják a beteg gyerekek családját és a fogságban tartott állatokat is - ilyen visszaélésnek pedig nincs helye az orvoslásban.
A terápia során a gyerekek komoly sérülésveszélynek vannak kitéve a vadállatok részéről, érvelnek, hiszen a delfinek agresszívvé válhatnak, de akár akaratlanul is kárt tehetnek a gyerekekben, egyszerűen azért, mert nagy testű és erős állatok. Előfordult már, hogy a delfinek megharaptak egy gyereket, nekiütköztek egy úszónak, vagy megütötték az uszonyukkal, víz alá nyomták őket, vagy szexuális aktussal próbálkoztak náluk.
Fertőzésveszély
A terápia ráadásul azzal a veszéllyel is jár, hogy az állatok és az emberek megfertőzik egymást. Az emberekkel való úszkálás stresszt okoz az állatoknál, a nagy kereslet miatt ráadásul egyre több vadon élő delfint fognak be, és adnak el az érdeklődőknek. Csak legutóbb 28 delfint fogtak be Dubaj partjainál abból a célból, hogy terápiás központoknak adják el őket.
A terápia nagyon sokba kerül a betegek családjának - miközben semmilyen bizonyíték nincs arra nézve, hogy valóban hatásos lenne - teszik hozzá.
Az 1970-es évek óta világszerte több tucatnyi terápiás központot hoztak létre, ahol a különböző fizikai, pszichikai és fejlődési rendellenességben szenvedő gyerekek és felnőttek együtt úszhatnak a delfinekkel, etethetik, simogathatják az állatokat. Az ötször 40 perces terápia ára legalább 540 ezer forint.