"A pubertás drámai testi változásait párhuzamosan követik a társas és érzelmi élet átalakulásai, mert a fiúk új szerepkörbe kerülnek be, új elvárásokkal szembesülnek, melyek együtt járnak a biológiai éréssel" - mondta el a kutatás vezetője, Jane Mendle, a Cornell Egyetem Humán Ökológia Karának emberi fejlődéstani professzora. Munkájában közreműködött még K. Paige Harden, a Texasi Egyetemről, Jeanne Brooks-Gunn, a Columbia Egyetemről, valamint Julia Graber, a Floridai Egyetem munkatársa.
Nemcsak a gyereknek kell alkalmazkodnia az óriási változáshoz, de családjának és az őt körülvevő más embereknek is. "Ez a rohamos tempó gyorsabb lehet annál, hogy a társas környezet arra megfelelően reagálhasson" - magyarázta Mendle. Tizenéves korban egyre fontosabbá válnak a baráti kapcsolatok, ezért különösen nehéz lehet ezeket a kapcsolatokat ápolni azoknak a fiúknak, akik gyorsabban érnek társaiknál. Konfliktusaik adódhatnak egymással, ami miatt depresszióssá válhatnak, és más mentális problémák is megjelenhetnek.
Habár sok kutatás foglalkozott már a kamaszkor időzítésével, Mendle-ék vizsgálták elsőként annak ütemét és hatásait. 2010-ben megjelent egy kutatás, mely összefüggést talált a pubertás üteme és a depresszió között, fiúk esetében. A lányok körében nem bukkantak hasonló jelenségre, náluk inkább a korán kezdődő nemi érés vezet lelki gondokhoz. A fiúknál is tapasztalható hasonló, de kisebb mértékben, és meg sem közelíti azt, amit a folyamat sebessége okozhat.
"Az eredmények fontos lépést jelentenek" - állapította meg Mendle. "Eddig szinte csak a lányok kamaszodását kutatták. Nagyon keveset lehetett tudni eddig arról, hogy a fiúk lelki egészségében milyen szerepet játszik a pubertás, és csak a kezdetét vették figyelembe." A kutatás során 128 fiút vizsgáltak a 8-12 éves korosztályból New York City-ben. Évente felmérték a testi fejlettségüket, a depressziós tüneteket és a társaikhoz fűződő viszonyukat, négy éven át.
Mendle és munkatársai kiderítették, hogy míg a gyermekkor és korai kamaszkor átmenete kevesebb gondot jelentett a társas kapcsolatok szempontjából, addig a korán és gyorsan kamaszodó fiúk nézeteltérései megszaporodtak. Akik a legtöbbször kerültek összetűzésbe másokkal, azok mutatták a legtöbb depressziós tünetet. Adataik elemzéséből az látszott, hogy az érés és depresszió összefüggését a társas kapcsolatok megváltozásának köszönhették.