A németországi alkalmazottak betegpénztára (DAK) vizsgálatot végzett a férfiak egészségéről. Az eredmény: a férfiak kockázatosabban élnek, nem nagyon törődnek a megelőzéssel és szívesen menekülnek az alkoholba.
Mitől férfi a férfi? Egy pillantás a németországi alkalmazottak betegpénztára (DAK) 2008. évi egészségügyi jelentésébe megadja a választ: egy férfias férfi rendesen dohányzik és iszik, kockázatosan él, náthájával nem fut azonnal orvoshoz, elhanyagolja a megelőző vizsgálatokat és a depressziót agresszív magatartással kompenzálja.
A férfiak ugyan évente átlagosan 11 nappal kevesebbet betegek, mint a nők, viszont korábban halnak. Kockázatosabban élnek és csaknem 6 évvel korábban halnak meg, mint a nők. A férfiak várható élettartama (Németországban) 76,2 év, a nőké átlagosan 81,8.
Hogy a férfiak miért dohányoznak és isznak többet, miért van nagyobb valószínűséggel szívinfarktusuk, miért ficamítják ki inkább a lábukat vagy törik el a kezüket, olyan okai vannak, amelyeket a szerepspecifikus magatartással de bizonyos, tipikus férfi munkaterületekkel is indokolnak. A férfiak gyakrabban dolgoznak veszélyesebb munkahelyeken mint a nők, ez magyarázza részben a sérülések magasabb számát. Szabadidejükben is veszélyesebben élnek, gyakrabban űznek rizikósportokat és ennek megfelelően gyakrabban sértik meg térdüket illetve lábukat.
Az egyik kutató azt állítja, a férfiak szerepstressze - aminek mind szakmailag, mind privát életükben ki vannak téve - könnyen megmagyarázható: konkurencia, karrier, kollapszus. Definíciója szerint a férfi egészsége egyenlő a nemi szereporientáció szorozva a szociális helyzettel.
A betegpénztár a jelentéshez több mint 2,6 millió kereső tag táppénzbevételét értékelte ki. "A férfiasság látszata az egészség rovására megy" - mondta a kutató. A férfiak nagyrészt szociális státuszukon és szakmai sikereiken keresztül határozzák meg magukat. Ez nem ritkán ahhoz vezet, hogy túl ritkán szánnak maguknak kikapcsolódási időket és pihenési fázisokat, a kimerülési jeleket nem veszik észre és nem ismerik be a félelmet vagy a bizonytalanságot.
Az erős fickó álarca azonban egyre gyakrabban sérül. A pszichés betegség és az aspecifikus szimptómák, mint a rossz közérzet a férfiaknál 2007-ben növekedtek. A pszichés betegségek miatti kieső napok száma 2007-ben 2000-hez képest 18,4 százalékkal emelkedett. Szakértők abból indulnak ki, hogy e téren a legfontosabb egyedi diagnózisnál, a depressziónál magas az ismeretlen szám. A férfiak inkább arra hajlanak, hogy a depresszív tüneteket ne vegyék észre, bagatellizálják vagy letagadják. Az egészségügyi- és szociális kutatóintézet (IGES) ügyvezetője ezt úgy fogalmazta meg, hogy "a nők beszélnek, a férfiak isznak". A férfiaknál gyakran hiányzik a betegség belátása. A depresszív tüneteket férfias magatartással maszkírozzák.