Virtuálisan már szétosztották az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) betegeit, de a végleges megoldásnak egyelőre sem a módja, sem az ideje nem körvonalazódik. A biztosító is az újonnan kijelölt kórházakat támogatja, a pénzt a Lipót csak több hónapos átfutás után kapja meg. Félő, hogy a spórolásnak később kamatostul kell megfizetni az árát.
Noha hét kórházat már kijelöltek, hogy befogadja a jogilag megszűnt OPNI pácienseit, a szakma még mindig nem látja az alagút végét. Lehoczky Páltól, a Magyar Pszichiátriai Társaság főtitkárától megtudtuk: a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai Klinikája például hatvanegy ágyat kapott papíron az OPNI-tól, fizikailag viszont még egyet sem, mert nem tudják elhelyezni, és a többi intézmény is így van ezzel. Közben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már az átvevő kórházakat támogatja, amelyek három hónapos késéssel küldik tovább a pénzt az OPNI-nak. "Meglehet azonban, hogy a ma végzett munkáért már egy fillért sem kap, mert mire átfut a pénz, addigra ténylegesen megszűnik a Lipót" - mondta a főtitkár. Az orvos szerint a helyzetet nehezíti, hogy hónapról hónapra kevesebb ellátásért fizet a biztosító az OPNI-nak, ezért "lassacskán kiszorulnak onnan az orvosok és a betegek".
A már hazaküldött lelki gondozottakkal kapcsolatban is aggályok vetődnek föl. A szakember elmondta: amikor például egy skizofrén beteg nem találja a régi kapcsolódási pontokat, mert megszokott intézménye már nem fogadhatja, rejtett elutasítás alakul ki benne, nem szedi be a gyógyszereit, nem keres más orvost. A bipoláris zavarral (mániás és depressziós fázisok váltakozása) küszködők önmaguk ellen is fordulhatnak, ha fázisváltáskor nem állítják át őket a megfelelő gyógyszerre.
Lehoczky Pál szerint különösen a pszichiátriai kezelés alapul bizalmi kapcsolaton. Az OPNI megszüntetésével átmenetileg sok beteg került veszélybe, és utána is időbe telik, mire új orvoshoz, esetleg új terápiához szoknak. "Tiszta bolondokháza az egész, de nekünk legalább van róla papírunk" - mondta a klinika pszichiátere.
Nem tudja meg a szomszéd
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint a betegek adatai kizárólag személyazonosításra alkalmatlan módon szerepelnek az interneten kötelezően közzétett kórházi várólistákon. Minden beteg kódszámot kap, a várólistán fel kell tüntetni az ellátás igénybevételének várható időpontját, a várólistán elfoglalt aktuális helyet és a listára felkerülés időpontját. Az ombudsman közleménye szerint jogszabályban előírt, szigorú adatbiztonsági követelmények is garantálják az adatokat kezelő informatikai rendszer biztonságos működését.
(2007.05.24. 11:55)
Niczky Emőke - Magyar Hírlap