Dabas, 2007. április 25. (MTI) - Pest megyében az országos átlagnál több gyerek születik, de növekszik a koraszülöttek száma is, tavaly ennek arány elérte a 7,5 százalékot, ami fokozott odafigyelést igényel - többi között erről lesz szó csütörtökön Dabason a megyei védőnők szakmai rendezvényén.
A koraszülöttek növekvő aránya a társadalmi, gazdasági helyzettel, a fokozódó létbizonytalansággal, az ebből eredő stresszel, a labilis párkapcsolatokkal van összefüggésben, de több tényezőre, mint például a környezeti ártalmakra is visszavezethető - közölte a tanácskozást megelőzően Ács Rozália, szervező, a Magyar védőnők Egyesületének szakosztályvezetője az MTI-vel. A koraszülött csecsemő ellátása, akár több hónapos kórházi kezelése eleve gyakran milliós megterhelést jelent a költségvetésnek. Ennél is nagyobb gond, hogy az ebbe a körbe tartozó csecsemők fokozott veszélynek vannak kitéve, esetükben az átlagnál nagyobb a különféle megbetegedések veszélye és később iskolába kerülve a magatartászavar előfordulása. Mindez együtt a szülőktől és a védőnőktől is megkülönböztetett gondoskodást, szakmai munkát igényel - tette hozzá.
Mint ahogy a tanácskozáson is szó lesz róla, a szakmai háttér biztosítására szükség lenne minden nagyobb településen korai fejlesztési központok kialakítása. Pest megyében azonban lényegében alig néhány helyen működik ilyen intézmény és csak most van kialakulóban a gyermek jóléti szolgálat hálózata is.
A tanácskozáson külön előadás foglalkozik majd az úgynevezett bevezető drogok kérdésével is. Ezek közé tartozik a kisgyerekek túlzott mértékű tv-nézése, ami egyfajta függőséget alakíthat ki a gyerekben. Ez a beidegződés rögzülve később a drogokhoz való vonzódás kockázatát erősítheti, ami iskolás korban jelent a gyereknek, a szülőknek és pedagógusnak egyaránt nehezen megoldható feladatot - húzta alá Ács Rozália.