A depresszió károsabb az emberek jóllétére, mint a fizikális betegségek, az asztma, a koszorúér- vagy a cukorbetegség - derül ki az Egészségügyi Világszervezet kutatásából. A WHO hatvan ország 250 ezer betegének adatait vizsgálta át, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a depressziónak jóval nagyobb hatása van az emberek egészségére, mint ahogyan azt eddig gondolták.
Egy százas skálán, ahol a nulla a legrosszabb, a száz pedig a legjobb egészségi állapotot jelenti, a depressziósok átlagosan 72,9 pontot értek el, míg az asztmások 80,3-at, az ízületi gyulladástól szenvedők 79,3-at, a cukorbetegek pedig 78,9-et.
2000-ben a tudósok a negyedik legsúlyosabb közegészségügyi problémának minősítették a depressziót, a becslések szerint azonban 2020-ra ez lesz a második leggyakoribb betegség.
Az Egészségügyi Világszervezet kutatásának - amely a Lancet orvosi lapban jelenik meg - vezetője szerint az eredmény jelzi: sürgősen fejleszteni kell a depresszió gyógyításának módszereit.
"Mikor az emberek hosszan tartó krónikus betegségeket mennek kezeltetni, az orvosok hajlamosak csak a fizikális problémára összpontosítani, nem nézik meg, vajon depressziós-e a beteg" - mondta Somnath Chatterji.
"A tanulmány megerősíti, hogy rendkívül fontos a depresszió felismerése és kezelése a krónikus betegség részeként, mert így sokkal hatékonyabban javítható az emberek egészségi állapota" - tette hozzá. Kijelentette: "A mentális betegségek kezelése szükségszerűség, nem luxus."
InfoRádió/Daily Mail
(2007.09.10. 10:35)