Német kutatók szerint a hiperaktív és a figyelemzavarral küzdő fiataloknál nagyon gyorsan növekszik a gyógyszerfogyasztás. A Die Welt című német lap online beszámolója szerint az ADSH-nak nevezett tünetegyüttes, amely elsősorban a hiperaktívnak nevezett gyerekeknél figyelhető meg, túl sok metilfendiát-hatóanyagú tabletta szedését okozza, miközben nem tudni, hogy ennek a szernek mik a hosszú távú hatásai.
Az eddigi kutatások szerint a hiperaktív és a figyelemzavarral küzdő fiataloknál nagyobb a szenvedélybetegség kialakulásának kockázata. Amerikai tanulmányok arra az eredményre jutottak, hogy a fentiekkel együttesen előforduló drogfüggőség (alkohol, cigaretta, marihuána) aránya 35 és 71 százalék között mozog. Más vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a hiperaktív és a figyelemzavaros személyek korábban és erősebben válnak függővé, mint a veszélyeztetett, azonban nem hiperaktív és figyelemzavaros alanyok. Időközben már azt is bizonyítottnak tekintik, hogy a hiperaktív és figyelemzavaros gyermekeknél a metilfendiáttal történő kezelés csökkenti a későbbi szenvedélybetegség veszélyét.
A német Gerald Hüther neurobiológus szerint hiányoznak az ezzel kapcsolatos független vizsgálatok, ugyanakkor az elmúlt öt évben megkétszereződött a nyugtatószer fogyasztása. A probléma sokkal bonyolultabb annál, hogy kizárólag gyógyszerrel kezeljék - véli a professzor. Szerinte elsősorban a szülők, aztán a gyermekpszichológusok és -pszichiáterek azok, akik hasznot húznak a gyógyszeres kezelés látszólag gyors sikeréből. Ugyanakkor az orvosok, a gyógyszergyárak és a tanárok szintén a haszonélvezők közé tartoznak, ezek közül csak a páciensek, a gyerekek hiányoznak - olvasható a Die Welt című lap online kiadásában.
Egy korábbi vizsgálat szerint, amelyet a Magyar Rádió honlapja ismertet, a cink javít a hiperaktív gyerekeken, illetve segíti terápiájuk sikerét. Ezt egy iráni tanulmány állapította meg. A kísérlet során a figyelemzavar és a hiperaktivitás szindrómával (ADHS) jellemezhető gyermekeknek hat héten keresztül napi 55 milligramm cinket adtak a többi gyógyszerük mellé, egy kontrollcsoport pedig placebót kapott. A kísérlet eredménye: a cinkkel kezelt páciensek sokkal gyorsabban nyugodtak meg, mint a többiek, viszont sokkal gyakrabban panaszkodtak rosszullétre, és kifogásolták a tabletták fémes ízét. A kutatók adatai szerint az ADHS cinkhiánnyal jár együtt, márpedig a cink befolyásolja az agyban termelt hírvivő, ingerületközvetítő anyagot, a dopamint. A hiperaktív gyerekeknél általában nincs egyensúlyban a dopamin-anyagcsere - írja a tanulmány.